Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

24 maja 2017

Soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu, nieorganicznego związku chemicznego, pozyskiwanego ze źródeł naturalnych lub syntetycznie. W komercyjnym obiegu występuje najczęściej w postaci białego proszku i jest powszechnie dostępna w sklepach – zarówno ogólnospożywczych, jak i tych specjalizujących się w chemii gospodarczej. Prócz zastosowań przemysłowych i spożywczych (na pewno trafiliście na przepis, który kazał do ciasta dodać sodę) ma ona także inne przeznaczenie. Z powodzeniem można wykorzystać ją w domowych porządkach.

Kuchenka i piekarnik

Zapieczony, wielodniowy brud zalegający na kuchence może stanowić nie lada wyzwanie. Niewykluczone, że gotowe środki czyszczące poradziłyby sobie z zadaniem, ale takie rozwiązanie mogłoby okazać się niekorzystne dla delikatnej faktury powierzchni pokrywających urządzenie. Skuteczną alternatywą może być właśnie soda. Miejsca pokryte przypalonymi resztkami jedzenia na wstępie zalewamy ciepłą wodą, a po chwili całość starannie posypujemy sodą. Tak powstały roztwór zostawiamy na kilka minut, by ostatecznie energicznie usunąć brud gąbką lub ściereczką. Podobnie postępujemy z drzwiami kuchenki, przypalonym rusztem lub blachą. W tym przypadku możemy też użyć specjalnie do tego przeznaczonej pasty sodowej.

Mikrofalówka

Urządzenie to dosyć szybko się brudzi, co przejawia się tłustymi plamami zalegającymi na drzwiczkach i wewnętrznych ściankach oraz nieprzyjemnym zapachem. Soda i tu przynosi rozwiązanie. Niedużą miseczkę napełniamy wodą z dodatkiem sody (nie zaszkodzi też kilka kropli soku z cytryny), po czym wkładamy naczynie do środka. Przy maksymalnej mocy kuchenki, ustawiamy czas pracy na około 4 minuty. Następnie wycieramy wnętrze do sucha papierowym ręcznikiem. Nieprzyjemny zapach powinien zostać zneutralizowany, a środek kuchenki pozbawiony brudu i zacieków.

Armatura łazienkowa

Umywalka, toaleta, natrysk czy wanna – eksploatowane na bieżąco ulegają zabrudzeniom i nie jest to dla nikogo zaskakujące. Utrzymywanie łazienkowych powierzchni w należytym stanie jest jednak nie tylko kwestią estetyczną, ale też higieniczną i zdrowotną. Niezwykle pomocna okaże się pasta z sody, która z powodzeniem może zastąpić gotowe płyny dostępne w sklepach. Pasta idealnie nadaje się do szorowania kafelków, powierzchni wanny czy toalety, a także wnętrza i drzwi kabiny prysznicowej. Dla wzmocnienia efektu możemy też całość przemywanych powierzchni potraktować octem – np. za pomocą atomizera.

Do prania

Nieprzypadkowo soda stanowi częsty dodatek do wszelkich środków czystości, w tym proszków do prania. Ma ona silne działanie odplamiające i wybielające, przy czym jest środkiem tanim i bezpiecznym. Trudne plamy wywabiamy, przed praniem wcierając w nie pastę sodową. Z kolei zastosowanie sody zamiast płynu do płukania zapewni tkaninom świeżość i neutralny zapach.

Soda oczyszczona to antyalergiczna, bezzapachowa, tania i skuteczna substancja stanowiąca alternatywę wobec tradycyjnych środków czystości dostępnych w sklepach. Jej zastosowanie wpisuje się też w modny i pozytywny trend powrotu do naturalnych metod utrzymywania higieny i czystości.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?
Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu, nieorganicznego związku chemicznego, pozyskiwanego ze źródeł naturalnych lub syntetycznie. W komercyjnym obiegu…

Pozamiatane.pl
Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?