Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Świąteczne last minute

13 kwietnia 2017

Do Wielkanocy pozostało niewiele czasu. W codziennym biegu, z powodu obowiązków, pracy i różnych innych zajęć, planowanie świąt odkładamy zwykle na ostatnią chwilę. Tym bardziej przerażająca wydaje się perspektywa sprzątania w ostatnim momencie. W przygotowanym materiale pokażemy Wam, jak szybko uporać się z porządkami, a jednocześnie zaoszczędzić. Przedstawiamy tradycyjne świąteczne rytuały w nowej odsłonie.

Bez kurzu na długo

Kurzu pozbędziemy się skutecznie i na długo, gdy na wyczyszczoną wcześniej powierzchnię naniesiemy cienką warstwę wosku samochodowego lub wazeliny i wypolerujemy. Dzięki temu zabiegowi przez dłuższy czas będziemy mieli spokój z osiadającym kurzem.

Dywan jak nowy

Trzepanie dywanów powoli odchodzi do lamusa. Nie mamy na to czasu ani warunków. Istnieją jednak sposoby, aby szybko odświeżyć dywan. Wystarczy rozsypać na jego powierzchni sodę oczyszczoną i dokładnie wetrzeć. Po kilkunastu godzinach dywan należy odkurzyć. Nieprzyjemne zapachy i roztocza zostaną zlikwidowane.

Mycie okien na błysk

Mycie okien to znienawidzona czynność. Jest nieprzyjemna, zabiera dużo czasu i często, mimo dokładnego szorowania i mycia, na oknach pozostają smugi i zacieki. Możemy sobie jednak ułatwić to zadanie.

Zamiast gotowych płynów do mycia szyb, użyjcie płynu samochodowego do spryskiwaczy. Jest to o wiele tańszy i skuteczniejszy sposób w walce z zabrudzeniami po zimie.

Jeśli chcecie spróbować bardziej ekologicznego rozwiązania, proponujemy samodzielne wykonanie płynu z nieszkodliwych dla środowiska składników. Ten sposób sprawdzi się też, jeśli nie macie chwili, by iść do sklepu po odpowiedni środek. W tym celu użyjcie 8 szklanek wody, szklanki octu i szklanki gliceryny (zamiast  gliceryny można użyć alkoholu). Taką miksturę trzeba dokładnie wymieszać, wlać do spryskiwacza (np. po płynie, który już się skończył) i gotowe.  

Firanki białe jak nowe

Z pewnością będziecie na święta malować pisanki i piec ciasta. Najlepiej połączyć to z praniem firanek. Dlaczego? Skorupki po jajkach pomogą naszym firankom odzyskać biel. Wystarczy włożyć je w lniany woreczek i wrzucić do bębna pralki.  

Podłogi bez kurzu

Na drewnianych podłogach i panelach szybko osiada kurz. Ale można sobie z nim poradzić, niekoniecznie bez przerwy powtarzając mycie. Po dokładnym umyciu podłóg warto przetrzeć je rozcieńczonym w wodzie płynem do płukania tkanin. Zapewni to nie tylko piękny zapach unoszący się w mieszkaniu, ale będzie chronić przed kurzem.

W walce z trudno dostępnymi miejscami

Dokładne czyszczenie wszystkich zakamarków to czynność, na którą często porywamy się w okresie przedświątecznym.  Do tego celu warto wykorzystać stare szczoteczki do zębów, które świetnie sprawdzą się w walce z brudem w trudno dostępnych miejscach.

Warto też sięgnąć po proszek do pieczenia. Przyda się on nie tylko do świątecznych wypieków, ale będzie również doskonałą pastą do czyszczenia w duecie ze szczoteczką do zębów.

Nieskazitelna zastawa

Na wielkanocnym śniadaniu chcemy zachwycić gości pięknym stołem. Warto zatem wyczyścić nasze sztućce z przebarwień powstałych podczas codziennego użytkowania. Wystarczy przygotować mieszankę kwasku cytrynowego z wodą i wyszorować nią łyżki, widelce i noże. Osadu pozbędziemy się łatwo i bez potrzeby kupowania specjalnych detergentów.

W podobny sposób usuniemy zacieki z naczyń i szklanek, namaczając je w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego.

 

Jak widzicie, podczas świątecznych porządków możemy wykorzystać to, co mamy w domu. Z pewnością zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas. Dzięki tym sposobom nie musimy obawiać się sprzątania w ostatniej chwili – będzie ono szybkie i skuteczne.

Zostaje nam tylko życzyć Wam udanych przygotowań oraz, co najważniejsze, wypoczynku i radosnych świąt wielkanocnych.

Świąteczne last minute
Świąteczne last minute

Do Wielkanocy pozostało niewiele czasu. W codziennym biegu, z powodu obowiązków, pracy i różnych innych zajęć, planowanie świąt odkładamy…

Pozamiatane.pl
Świąteczne last minute