Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

23 czerwca 2017

Zwierzęta często traktowane są jak członkowie rodziny. Jak o każdego innego domownika, również o nie trzeba odpowiednio zadbać. Musimy pamiętać o pewnych obowiązkach i zasadach utrzymywania czystości, ważnych dla zachowania zdrowia i higieny, zarówno naszej, jak i naszych pupili.  

Jak sprzątnąć sierść?

Problemu wypadającej sierści u psów i kotów nie unikniemy, ale dzięki systematycznym działaniom, możemy go minimalizować. Przede wszystkim należy dokładnie i często czesać sierść zwierząt, sięgając po specjalne gadżety. Drobne kłaczki unoszące się w powietrzu będą jednak nadal osiadać na wszelkich powierzchniach. Jak sobie z tym radzić?

W przypadku dywaników, kanap i innych mebli pokrytych materiałem, do usunięcia sierści wystarczy zwykła szczotka do ubrań. Możemy też sięgnąć po specjalne rolki z samoprzylepną powierzchnią, która zbierze wszystkie zanieczyszczenia. Podczas czyszczenia kanap świetnie sprawdzą się również gumowe lub lateksowe rękawiczki – wystarczy je założyć, zwilżyć wodą i przeciągnąć dłońmi po materiale. Gorzej, gdy sierść wchodzi w szpary i zagłębienia mebli. W takiej sytuacji przydatny będzie odkurzacz ręczny lub specjalna końcówka do zwykłego odkurzacza, która pozwoli sięgnąć do wąskich i trudno dostępnych miejsc.   

Sierść na podłodze jest o wiele prostsza do usunięcia przy pomocy odkurzacza z turboszczotką. Bardzo ważne jest, żeby nasz domowy sprzęt wyposażony był w wysokiej jakości filtr HEPA, który zatrzymuje większość zanieczyszczeń, takich jak roztocza, bakterie, pierwotniaki, grzyby, a nawet wirusy. Jeśli mamy w domu dywany, możemy usunąć z nich sierść, posypując je przed odkurzeniem sodą oczyszczoną. Poza tym, aby nie zapychać odkurzacza, większe kłaczki można zebrać podobnymi sposobami, jak te z mebli.

Na specjalną uwagę zasługują legowiska zwierzaków – w nich też rozwijają się groźne drobnoustroje, dlatego powinniśmy regularnie je trzepać i prać w pralce. Mając to na uwadze, najlepiej wybierać legowiska ze zdejmowanym pokrowcem lub wykonane w całości z materiałów, które można wrzucić do prania bez obaw o zniekształcenia.

Problemy po spacerze

Często nasz pupil wraca ze spaceru z piaskiem i błotem na łapach. Dlatego też należy wprowadzić pewne rytuały i od początku przyzwyczajać do nich zwierzaka. Przy drzwiach warto położyć miseczkę z wodą i szmatkę, którymi wytrzemy łapy psa po powrocie. Jeśli zwierzę jest całe brudne, lepiej od razu spłukać je wodą w wannie. Natomiast gdy podczas spaceru zmokliśmy, sierść wystarczy wytrzeć ręcznikiem z mikrofibry, który szybko wchłonie wilgoć.  

Podczas posiłku

Zwierzętom zdarza się rozlać wodę lub rozrzucić jedzenie z miski, dlatego miejsce karmienia powinniśmy zorganizować na powierzchni, którą można łatwo wyczyścić. Warto zakupić podkładkę pod naczynia zwierząt. Pamiętajmy również o higienie misek – trzeba myć je codziennie. Rozwijające się w nich drobnoustroje mogą przejść na zwierzaka, a potem dostać się do naszego organizmu. Miski najbezpieczniej czyścić przy użyciu płynu do naczyń. Najlepiej wybrać się z nimi do łazienki, zamiast do kuchennego zlewu. W tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, zatem powinno się ograniczać ryzyko przedostania się do pokarmów wszelkich patogenów.

Mniejsze zwierzęta

Problematyczne pod względem utrzymania czystości są także mniejsze zwierzaki. Gryzonie, takie jak świnki morskie, króliki, chomiki oraz ptaki trzymane w klatce, potrafią nieźle narozrabiać, rozsypując pokarm i ściółkę poza klatkę. W tym przypadku również doskonale sprawdzą się plastikowe podkładki, które będzie można łatwo umyć.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu klatek zwierząt, co ograniczy nieprzyjemne zapachy oraz namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Dla zwiększenia skuteczności można zaopatrzyć się w specjalny płyn do mycia i dezynfekcji klatek. Oczywiście od czasu do czasu należy dokładnie wyczyścić też wszystkie akcesoria, jak miski i poidełka.

Kocie sprawy

Kuweta to podstawowe wyposażenie, jeśli mieszka z nami kot. Stawiając ją blisko toalety, będziemy mieli zawsze możliwość szybkiego usunięcia nieczystości. Wybór żwirku również powinien być przemyślany – klasyczny piasek przykleja się do kocich łapek i jest roznoszony po całym mieszkaniu. Alternatywą są żwirki silikonowe i drewniane, które pozwalają zachować większą czystość. Przydać może się także podkładka o chropowatej fakturze, która zapobiegnie roznoszeniu ewentualnych nieczystości.  

Pamiętajmy, że dbając o porządek w domu, w którym są zwierzęta, troszczymy się o zdrowie wszystkich domowników, także tych czworonożnych.    

Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?
Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

Zwierzęta często traktowane są jak członkowie rodziny. Jak o każdego innego domownika, również o nie trzeba odpowiednio zadbać. Musimy…

Pozamiatane.pl
Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?