Ciekawostki

Rekordy Guinnessa związane ze sprzątaniem

14 czerwca 2017

O słynnej Księdze Rekordów Guinnessa słyszał chyba każdy. Wydawana co roku, stanowi zbiór wyczynów tych, którzy marzą o zapisaniu się na kartach dziejów (i samej Księgi) w najróżniejszych dziedzinach, niejednokrotnie dość „osobliwych”. Jedną z tych dziedzin jest… sprzątanie. Przedstawiamy Wam garść rekordów, które wiążą się z tą tematyką.

Najwięcej umytych brudnych naczyń w ciągu 12 godzin

U niektórych już sama myśl o myciu naczyń wywołuje ciarki na plecach. Nie jest jednak straszna dla Duńczyków – a ściślej, dla grupy 150 osób, do których należy ustanowienie światowego rekordu Guinnessa w wykonywaniu tej czynności. Stało się to 28 lipca 2004 roku w trakcie letniego festiwalu w miejscowości Rudkøbing na wyspie Langenland. Uczestnicy zabawy potrzebowali 12 godzin oraz jednego litra płynu do mycia naczyń Fairy Liquid, aby wymyć 23892 brudnych talerzy w 26 zlewach i przy 200 stołach. Skąd wzięli taką liczbę brudnych naczyń? Wcześniej poczęstowano uczestników gorącym makaronem z sosem bolognese – przygotowano aż 3,75 ton tego pysznego dania. Po skończeniu konsumpcji przystąpiono do ustanowienia rekordu.

Mała ciekawostka dotycząca miasta Rudkøbing: w miejscowości urodził się aktor znany m.in. z serialu Gra o Tron – Nikolaj Coster-Waldau. Jak myślicie, też wziął udział w ustanowieniu tego rekordu?

Najszybsze mycie okien

Jak można wyczytać w Księdze Rekordów Guinnessa, nawet czynność mycia okien ma swoich rekordzistów. Tytuł najszybszego czyściciela okien na świecie należy do Terry’ego Burrowsa z Wielkiej Brytanii, który wyczyścił trzy okna o wymiarach 114 cm x 114 cm w ciągu 9,14 sekund. Aby ustanowić rekord, wykorzystał trzymetrową myjkę oraz 9 litrów wody. Miało to miejsce w Blackpool, w ramach Narodowego Konkursu Mycia Okien, który odbył się 9 października 2009 r.

Z kolei najszybszą kobietą myjącą okna jest Deborah Morris, również z Wielkiej Brytanii. Rekord ustanowiła 3 marca 2011 r. w Birmingham. Podobnie jak Burrows, wyczyściła trzy okna o wymiarach 114 cm x 114  cm zużywając 9 litrów wody, w czasie 13.28 sekund. Doliczono jej jednak karę czasową i oficjalny wynik wynosi 16.28 sekund.

Sprzątanie po ustanowieniu rekordu Guinnessa

Na koniec przygotowaliśmy dla Was ciekawostkę dotyczącą sprzątania już po ustanowieniu światowego rekordu. 3 sierpnia 2015 r. holenderska firma postanowiła zbudować największy na świecie basen z plastikowymi piłeczkami. Mierzył on ok. 29 metrów kwadratowych i zmieścił 1.1 miliona piłeczek. Basen musiał być niestety posprzątany. Filmik poniżej ukazuje, jak wyglądały czynności porządkowe:

https://www.youtube.com/watch?v=x_tH8YBiuHY

Sprzątanie po takiej imprezie to czysta przyjemność – w końcu kto by nie chciał pobawić się dmuchawą, ale zamiast liści potraktować nią plastikowe kulki?

Rekordy Guinnessa związane ze sprzątaniem
Rekordy Guinnessa związane ze sprzątaniem

O słynnej Księdze Rekordów Guinnessa słyszał chyba każdy. Wydawana co roku, stanowi zbiór wyczynów tych, którzy marzą o zapisaniu…

Pozamiatane.pl
Rekordy Guinnessa związane ze sprzątaniem