Ciekawostki, Sprzątanie w domu

Jak dbać o środowisko na co dzień?

27 lutego 2017

W mediach ciągle słyszymy o modzie na ekologię. Wydaje nam się, że w natłoku codziennych zajęć temat ten jest odległy, a bycie eko wymaga specjalnego podejścia. Ekologia kojarzy się nam z oczyszczalniami ścieków, nowoczesnymi elektrowniami, zakładami recyklingu. Nic bardziej mylnego.

Często zatracamy poczucie, że nawet najdrobniejsze działania jednostki wpływają na ogólny stan środowiska, dlatego tak ważna jest nasza świadoma postawa. W ciągu roku produkujemy średnio 300 kilogramów śmieci. Zastanówmy się, w jaki sposób moglibyśmy tę ilość zredukować? Przy dzisiejszym rozwoju technologii nie wszystko, co wyrzucamy ma tylko jedno życie. Istnieje wiele organizacji i firm, które zajmują się przetwarzaniem i ponownym wykorzystaniem niepotrzebnych materiałów. Dlatego segregacja odpadów jest obecnie niezwykle istotna.

Plastikowe zakrętki

Plastik to główny materiał wielu przedmiotów codziennego użytku. Zależnie od jego rodzaju okres rozkładu wynosi od 100 do 1000 lat i dlatego recykling elementów plastikowych jest tak bardzo ważny. Zacznijmy segregację od najmniejszych rzeczy. Niepotrzebne nakrętki od napojów czy opakowań możemy zawsze oddać do specjalnych punktów zbiórki. Warto wiedzieć, że istnieje wiele akcji charytatywnych, których celem jest dbanie o środowisko i wzrost świadomości ekologicznej połączone z pomaganiem potrzebującym. Dla przykładu, Fundacja Bez Tajemnic prowadzi ogólnopolski program „Zakrętki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…”. 100% środków z recyklingu plastiku przeznacza się na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Zbierając zakrętki, w prosty sposób możemy przyłączyć się do akcji i wesprzeć podopiecznych Fundacji. Pozamiatane.pl już zaangażowało się w działania. W siedzibie firmy utworzony został punkt zbiórki, dodatkowo fachowcy Pozamiatane.pl mogą bezpośrednio odbierać plastikowe nakrętki od klientów platformy.

Elektrośmieci

Coraz częściej gonimy za nowinkami technicznymi, wymieniamy sprzęt elektroniczny i kupujemy różnego rodzaju gadżety. Elektrośmieci to realne niebezpieczeństwo, zwłaszcza że są to w większości odpady wielkogabarytowe. Występują w nich szkodliwe związki, takie jak rtęć, kadm, brom, PCB, freon czy azbest. Elektrośmieci powinniśmy oddawać do specjalnych punktów, skąd trafiają do zakładu przetwarzania, gdzie następuje ich bezpieczny demontaż.  Pozyskane w ten sposób materiały wykorzystywane są do produkcji nowych urządzeń.

Baterie

Baterie to również elektrośmieci, jednak nietypowe, ponieważ ze względu na możliwy wyciek zawartości stanowią bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Zachodzą w nich skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki, takie jak metale ciężkie: ołów, kadm, rtęć oraz kwasy o właściwościach żrących i korozyjnych. Pomyślmy, ile baterii dotychczas po prostu wyrzuciliśmy do kosza bez zastanowienia? Ekologiczne rozwiązanie jest proste – wystarczy, że będziemy wkładać je do specjalnych pojemników, które znajdują się praktycznie w każdym sklepie spożywczym lub elektronicznym oraz w punktach xero.

Jak dbać o środowisko na co dzień?

W mediach ciągle słyszymy o modzie na ekologię. Wydaje nam się, że w natłoku codziennych zajęć temat ten jest…

Pozamiatane.pl
Jak dbać o środowisko na co dzień?