Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Prasowanie koszuli krok po kroku

1 lutego 2017

Dla jednych prasowanie koszul to relaksująca czynność, niektórzy uważają ją za przykrą konieczność, a jeszcze inni irytują się na samą myśl o żelazku i stosie ubrań. Ten obowiązek nie musi być jednak straszny – wystarczy, że prasowanie wykonamy z głową i w odpowiedniej kolejności. Przeczytajcie nasz poradnik i cieszcie się koszulami pozbawionymi zgięć!

  1. Kołnierzyk

Prasowanie rozpoczynamy od kołnierzyka, a ściślej – od jego koniuszków. Najpierw prasujemy wewnętrzną stronę, a następnie zewnętrzną, poruszając żelazkiem po całej szerokości kołnierzyka.

Uwaga! Niektóre koszule mogą mieć wstawki usztywniające kołnierz. Wówczas lepiej jest zmniejszyć temperaturę stopy żelazka, aby nie roztopić plastiku.

  1. Barki, karczek

Następnie przechodzimy do ramion i karczku, czyli tylnej górnej części koszuli, która ze względu na swój kształt wymaga wyjątkowej precyzji prasowania. Materiał przekładamy przez dziób deski, co ułatwia operowanie żelazkiem. Dzięki temu unikniemy powstawania zagnieceń.

  1. Rękawy

Prasując rękawy, zaczynamy od mankietów, przy których należy odpiąć guziki. Podobnie jak w przypadku kołnierzyka, zaczynamy prasowanie od zewnętrznej strony. Koszule nie powinny mieć kantów na rękawach, dlatego przyda nam się tzw. rękawnik –  mała deseczka do prasowania. Jeśli jej nie posiadamy, można zamiast tego włożyć do rękawa zrolowany ręcznik.

  1. Tył koszuli

Tylną część prasujemy z góry na dół, uprzednio dobrze naciągając koszulę na desce. Jeśli ma wcięcia optycznie wyszczuplające sylwetkę, nie prasujmy ich w kant. Występujące obok nich zgniecenia lepiej jest prostować przy użyciu pary.

  1. Przód koszuli

Przód prasujemy z rozpiętymi guzikami, dzieląc go na dwie części. Podobnie jak przy plecach, zaczynamy od górnej części, stopniowo przesuwając żelazko w dół. Następnie bierzemy się za zagniecenia przy guzikach.

Uwaga! Nie kładziemy żelazka na guzikach! Nie dość, że nie przyczynia się to do likwidowania przy nich zgięć, to jeszcze ryzykujemy ich roztopieniem.

  1. Kołnierz po raz drugi

Kołnierz jest tą częścią koszuli, która jako pierwsza rzuca się w oczy, ponieważ nasz wzrok skupia się przede wszystkim na twarzy rozmówcy. W trakcie prasowania mogły na nim powstać nowe zagniecenia, więc warto na sam koniec jeszcze raz zbliżyć do niego żelazko.

 

Praktyczne porady:

  • Uwaga na szwy. Często wymagają kilkukrotnego prasowania.
  • Po skończonym praniu, mokrą koszulę powinno się suszyć na wieszaku – dzięki temu będzie mniej pognieciona.
  • W przypadku mocnych zagnieceń, przy których para z żelazka nie daje rady, można spryskać je wodą destylowaną, pozbawioną kamienia, który poplamiłby koszulę.
Prasowanie koszuli krok po kroku

Dla jednych prasowanie koszul to relaksująca czynność, niektórzy uważają ją za przykrą konieczność, a jeszcze inni irytują się na…

Pozamiatane.pl
Prasowanie koszuli krok po kroku