Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Plamy z potu – jak je usunąć?

29 sierpnia 2016

Lato do nas wróciło, pozwalając cieszyć się słońcem i ciepłymi dniami. Niestety skok temperatury wiąże się z naturalną reakcją organizmu – przykrym poceniem. Wiele osób borykających się z tym problemem (niekoniecznie tylko w upały), musi radzić sobie także z mało estetycznymi plamami, które pozostają na ubraniach. Zwykle powstają one w efekcie połączenia potu ze składnikami antyperspirantu, konkretnie soli glinu, czyli aluminium. Ich reakcja powoduje powstanie żółtych plam, które często odporne są na zwykłe środki piorące. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nimi poradzić.

Pamiętaj!

W przypadku plam z potu ważna jest szybka reakcja – im dłużej czekasz, tym trudniej pozbyć się plamy. Aby zminimalizować ryzyko powstania plam, szukaj antyperspirantów z małą ilością aluminium.

 

Gotowe środki

W walce z żółtymi plamami na ubraniach można sięgnąć po gotowe środki, jak odplamiacze czy w przypadku białych materiałów wybielacze. Zawsze należy jednak sprawdzić czy dany środek jest odpowiedni do rodzaju tkaniny, z której wykonane jest ubranie.

Domowe sposoby

Jeśli nie chcemy sięgać po środki chemiczne, możemy spróbować przygotować je samodzielnie z tego co mamy w domu. Oto kilka mikstur, które można wykorzystać w walce z plamami z potu (oczywiście po użyciu każdej z nich należy dokładnie wyprać ubranie, aby pozbyć się pozostałości!!!):

Sok z cytryny

Cytryna ma właściwości wybielające, które można wykorzystać także w walce z plamami na białych i jasnych ubraniach. Wystarczy nanieść sok na plamę i pozwolić jej wyschnąć na słońcu, a następnie wyprać odzież.

Ocet

Ocet może być wykorzystywany w walce z różnymi zabrudzeniami, także na ubraniach. W przypadku świeżych i mało intensywnych plam wystarczy polać je płynem i zostawić na ok. 15 minut. Następnie, przy użyciu proszku, trzeba energicznie zaprać to miejsce.

Bardziej uciążliwe plamy można potraktować mieszanką octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Powstałą pastę nakłada się na plamę, a po godzinie ubranie wrzuca do normalnego prania.

Ocet można też połączyć z solą (po pół szklanki) i rozcieńczając w większej ilości wody przygotować kąpiel dla zabrudzonych ubrać (minimum 30 minut).

Warto podkreślić, że ocet pomoże też uniknąć plam w przyszłości – ubrania nim potraktowane po prostu wolniej chłoną pot.

Specjalna mikstura

Mieszankę, która poradzi sobie z plamami z potu można przygotować z sody oczyszczonej, wody utlenionej i wody w proporcjach 1:1:1. Roztwór nakładamy na brudne miejsce na ok. 3 kwadranse (możemy także lekko wetrzeć), a później pierzemy ubranie w letniej wodzie.

Nie tylko zęby, ale i plamy

W walce z plamami można też sięgnąć po pastę do zębów. Nakładając na materiał i lekko wcierając usuniemy plamę. W ich rozjaśnieniu mogą okazać się przydatne także tabletki do protez. Wystarczy rozpuścić je (2-4 sztuki) w znacznej ilości wody i namoczyć ubranie.

Plamy z potu – jak je usunąć?

Lato do nas wróciło, pozwalając cieszyć się słońcem i ciepłymi dniami. Niestety skok temperatury wiąże się z naturalną reakcją…

Pozamiatane.pl
Plamy z potu – jak je usunąć?