Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jak w ramach porządków praktycznie wykorzystać ocet?

20 lutego 2017

Po co mi w domu ocet spirytusowy?

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, ile wydajemy na drogie detergenty do sprzątania? Reklamy zachęcają do kupowania coraz to bardziej specjalistycznych środków do czyszczenia, gwarantując przy tym czystość i świeżość. Należy jednak pamiętać, że mają one negatywny wpływ na środowisko oraz nasze zdrowie. Istnieją na szczęście mniej szkodliwe, a przy tym tanie środki. Przekonajcie się sami, jak ogromna siła drzemie w prostych produktach codziennego użytku.  

Ocet spirytusowy ma w domu każdy z nas. Zwykle po to, aby używać go do gotowania lub doprawiania potraw. Nasze babcie i mamy z pewnością pamiętają jego magiczne zastosowania podczas domowych porządków. Pora je sobie przypomnieć!

Ocet do… prania

Każdy zna zapach octu: ostra i nieprzyjemna woń nie zachęca do zbyt częstego używania. Kto by pomyślał, że wystarczy wlać 125 mililitrów do zasobnika pralki, aby nasze pranie było porządnie wyprane? Ocet doskonale dezynfekuje oraz czyści materiały z wszelkich plam. Nie musimy obawiać się nieprzyjemnego zapachu – po praniu nie będzie go czuć. Jeśli jednak wciąż mamy obawy, do podajnika możemy dodać 5 kropli dowolnego olejku eterycznego.

Ocet świetnie nadaje się też do płukania tkanin. Ma właściwości zmiękczające i na pewno nie zniszczy nawet najbardziej delikatnych materiałów. Jeśli do prania dodamy octu, to możemy być pewni, że tkaniny nie będą farbować i na długo zachowają swój kolor. Przy białych materiałach ocet świetnie sprawdzi się w roli odplamiacza.

Takie zastosowanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Nasza pralka będzie porządnie zdezynfekowana – ocet wyczyści wszystkie rury i uszczelki, a na grzałce nie nagromadzi się kamień. Jeśli boimy się, że ocet nie poradzi sobie z plamami, możemy śmiało łączyć go z dowolnym detergentem. Pamiętajmy jednak, że zwykły proszek pozostawia czasem ślady na ubraniach i może być powodem alergii skórnych.  

Ocet mocniejszy niż kamień  

Kamień w czajniku to prawdziwa zmora, a mycie i szorowanie wnętrza jest trudne ze względu na jego kształt. Na rynku mamy wiele produktów odkamieniających, pamiętajmy jednak, że po użyciu detergentu pijemy z czajnika wodę. Producenci zapewniają, że ich preparaty nie są szkodliwe, wystarczy jednak przeczytać skład i ostrzeżenie o silnych właściwościach żrących, żeby mieć wątpliwości. Na szczęście możemy uniknąć silnej chemii w kuchni. Wystarczy, że do zakamienionego czajnika wlejemy butelkę octu i pozostawimy na całą noc. Rano znajdziemy w nim żółty piasek. Pozostaje nam tylko przepłukać czajnik i już możemy używać go na nowo. Tak przeprowadzona akcja odkamieniania nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Dezynfekcja lodówki

Lodówka utrzymana w czystości zapewnia długą świeżość produktów i jest gwarantem naszego zdrowia. Z uwagi na łatwo rozwijające się w tym środowisku grzyby i bakterie, należy raz w tygodniu czyścić jej wnętrze. Chemiczne detergenty mogą jednak przenikać do pożywienia. Do czyszczenia lodówki najlepiej wybrać ocet spirytusowy. Świetnie odkazi i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Nie ma też negatywnego wpływu na jedzenie. Wystarczy do miseczki z wodą wlać szklankę octu i gąbeczką lub ściereczką umyć półki i inne części.

Ocet na co dzień

Ocet świetnie nada się do codziennych porządków. Rozcieńczony z wodą w spryskiwaczu, wyczyści lustra oraz szyby bez pozostawienia smug. Przy pomocy octu w łatwy sposób poradzimy sobie też z naklejkami, które chcemy usunąć z danej powierzchni. Ze względu na świetne właściwości dezynfekujące, odkamieniające i czyszczące, może być również wykorzystywany w walce z pleśnią, a nawet z kamieniem w toalecie. Możemy myć nim płytki, fugi, umywalkę i podłogę. Ocet spirytusowy jest przyjazny dla środowiska, a co najważniejsze nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i jest produktem na każdą kieszeń.

Jak w ramach porządków praktycznie wykorzystać ocet?

Po co mi w domu ocet spirytusowy? Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, ile wydajemy na drogie detergenty do sprzątania? Reklamy…

Pozamiatane.pl
Jak w ramach porządków praktycznie wykorzystać ocet?