Ciekawostki

Najczystsze pomieszczenia na świecie

26 stycznia 2017

Rozwój technologii stawia przed nami nowe wyzwania, również odnośnie czystości pomieszczeń, w których pracownicy składają poszczególne elementy w całość. Normy i wymagania pomagają spełniać firmy specjalizujące się w wytwarzaniu niemalże sterylnych środowisk w zamkniętych pomieszczeniach. Można powiedzieć, że są to najczystsze pomieszczenia na świecie. 

Czyste pomieszczenia, z ang. clean rooms, to miejsca, gdzie w powietrzu nie mogą fruwać absolutnie żadne drobinki kurzu i pyłu. W takich salach dokonuje się montażu najbardziej czułych i precyzyjnych urządzeń, które składają się z niewielkich elementów. Nawet najmniejszy pyłek mógłby niekorzystnie wpłynąć na pracę danego mechanizmu, dlatego też produkcję często dzieli się na etapy. Sterylne warunki potrzebne są również przy prowadzeniu badań laboratoryjnych, gdzie dodatkowo, obok kurzu i pyłu, zagrożenie stanowią bakterie i wirusy. Wszystkie urządzenia pracujące w tych pomieszczeniach zaprojektowane są tak, aby nie generowały zanieczyszczeń.

Sterylność można zapewnić specjalnym sprzętem, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza, zarówno wpuszczanego do pomieszczania, jak i tego, które już się w nim znajduje. Służą do tego filtry HEPA, które poprzez swoją porowatą strukturę i 0,3 mikrometra średnicy zatrzymują minimum 99,9% niepożądanych zanieczyszczeń. Wewnątrz niektórych pomieszczeń podwyższane jest też ciśnienie atmosferyczne, dzięki któremu w razie powstałych szczelin, powietrze będzie przepływało jedynie z wewnątrz na zewnątrz.

Czynnik ludzki jest równie ważną kwestią, ponieważ zanieczyszczenia można przenieść także na odzieży i ciele. Każdy pracownik przed wejściem zobowiązany jest do przejścia przez śluzę powietrzną w specjalnej odzieży ochronnej z maską i w specjalnym obuwiu.

W takich pomieszczeniach składa się m.in. zegarki. Te najdroższe wymagają nie tylko niezwykłej precyzji, ale także czystości otoczenia. Gdyby między tarczę a szkiełko dostał się paproch, praca wskazówek i estetyka zegarka mogłyby ucierpieć. Clean rooms są też niezbędne przy produkcji elementów w przemyśle kosmonautycznym i elektronicznym.

Na halach produkcyjnych nie ma miejsca na błąd. Każdy pracownik od razu poznaje restrykcyjne procedury i musi ich bezapelacyjnie przestrzegać.  

Najczystsze pomieszczenia na świecie

Rozwój technologii stawia przed nami nowe wyzwania, również odnośnie czystości pomieszczeń, w których pracownicy składają poszczególne elementy w całość.…

Pozamiatane.pl
Najczystsze pomieszczenia na świecie