Ciekawostki

Niebezpieczny zawód: czyściciel okien

20 stycznia 2017

Przy pytaniu, który zawód jest najbardziej niebezpieczny, zwykle wskazywane są profesje policjantów, strażaków lub żołnierzy. Wykonując swoją pracę, ryzykują życie dla dobra innych. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam specjalność często pomijaną w różnych rankingach zajęć, których wykonywanie zagraża życiu i zdrowiu. Są to czyściciele okien pracujący na wysokościach.

Co jakiś czas pojawiają się  próby pobicia rekordów na najwyższy budynek na świecie. Ich konstrukcje zakładają użycie dużej ilości szkła. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kto myje zewnętrzne okna w tych budowlach? Weźmy taki Burdż Chalifa w Dubaju. Obecnie jest najwyższym budynkiem na świecie, o wysokości 828 m. Posiada 206 kondygnacji, w których umieszczono okna wymagające regularnego czyszczenia chociażby dlatego, że Dubaj jest miastem leżącym na pustyni.

W programie Supersized Earth produkcji BBC prezenter telewizyjny Dallas Campbell postanowił sprawdzić, jak wygląda praca czyściciela okien. Jak możemy się dowiedzieć, wymycie wszystkich 24000 okien przez kilkunastoosobowy zespół zajmuje aż 3 miesiące. Po wykonaniu zadania, trzeba niemal od razu zaczynać je od nowa. I tak przez cały rok.

Zawód czyściciela okien jest niezwykle wymagający. Osoba wykonująca tę pracę musi być w doskonałej kondycji fizycznej. Musi wykazywać się również wytrzymałością  psychiczną. W tym fachu nie ma miejsca na pomyłkę, np. przy wiązaniu uprzęży wspinaczkowej, ponieważ taki błąd może kosztować życie. Dlatego czyściciele okien muszą wykazać się ogromną koncentracją i potrafić zachować zimną krew, szczególnie w sytuacjach nietypowych, jak nagły podmuch wiatru. A te, obok temperatury, promieni słonecznych i opadów atmosferycznych, są jednym z największych zagrożeń, jakie czyhają na czyścicieli.

Na dużych wysokościach, uderzając w konstrukcję, wiatr tworzy wielkie spirale, które nie tylko mogą poderwać człowieka zwisającego na linie, ale też pchnąć go z impetem w budynek. Czyściciel zmaga się nie tylko z siłą grawitacji, ale i siłami zasysającymi.

Jeśli jesteśmy zainteresowani tym zawodem, należy pamiętać o formalnych wymogach jego wykonywania. Pracodawcy oczekują posiadania odpowiedniego alpinistycznego przygotowania. W Polsce coraz częściej wymagane są certyfikaty OTDL (Organizacja Techników Dostępu Linowego) lub IRATA (Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego), bez których potencjalni chętni nie znajdą zatrudnienia. Wydawaniem  certyfikatów zajmują się ośrodki, które w swych ofertach przewidują zwykle kilkudniowe szkolenia.

Niebezpieczny zawód: czyściciel okien

Przy pytaniu, który zawód jest najbardziej niebezpieczny, zwykle wskazywane są profesje policjantów, strażaków lub żołnierzy. Wykonując swoją pracę, ryzykują…

Pozamiatane.pl
Niebezpieczny zawód: czyściciel okien