Ciekawostki, Jak sprzątać - praktyczne porady

Jak chronić buty przed wilgocią i błotem?

27 lutego 2017

Dobre skórzane buty można nosić latami pod warunkiem, że będą one regularnie czyszczone i pielęgnowane. O stan obuwia należy szczególnie zadbać w miesiącach, gdy topniejący śnieg, wymieszany z błotem i solą, pozostawia na nim brzydkie ślady. Wówczas nawet krótkie wyjście do pobliskiego sklepu kończy się paskudnymi plamami i odpryskami na butach, o których mówi się, że stanowią naszą wizytówkę. Z tego wpisu dowiecie się, jak suszyć buty oraz jak je wyczyścić z „zimowych” zabrudzeń.

Gdy buty są przemoczone..

Przemoczone buty suszymy tylko w temperaturze pokojowej, nigdy przy kaloryferze czy przy kominku! Wysoka temperatura niszczy materiał, z jakiego są wykonane. Przed suszeniem wyjmujemy sznurowadła i wkładki do obuwia. Do środka wkładamy suchy papier (np. gazetę), który nie tylko doskonale wchłania wilgoć, ale zgnieciony może również pełnić funkcję prawideł do butów. W czasie suszenia powinniśmy kilka razy zmieniać papier na suchy.

Czyszczenie butów z błota

Mokrą ziemię i błoto można spokojnie pozostawić na butach do wyschnięcia. Potem usuwamy je z butów za pomocą miękkiej szczotki lub drewnianej szpachelki, zaczynając od podeszwy i boków. Do zeskrobania ziemi z otoku buta pomocna może okazać się szczoteczka do zębów.

Następnie resztki błota usuwamy z zewnętrznej strony buta – obłożyny oraz przyszwy. Należy robić to w sposób delikatny, bez mocnego nacisku na szczotkę, aby nie pozostawić rys i przetarć na ochronnej warstwie skóry. O ile wcześniej tego nie uczyniliśmy, przy tej czynności również wyjmujemy sznurowadła, które czyścimy osobno  w miseczce z ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Pamiętajmy, że z powrotem do butów wkładamy tylko suche sznurowadła.

Kurz i starą warstwę pasty zmywamy lekko wilgotną szmatką, najlepiej bawełnianą. Można użyć do tego detergentów, jednak nie powinniśmy ich nakładać bezpośrednio na skórę obuwia. Lepiej rozcieńczyć je w miseczce z ciepłą wodą i moczyć w niej ściereczkę. Jeśli plamy soli na butach nie chcą się zmyć, można sięgnąć po kawałek materiału nasączony octem i przetrzeć nim zabrudzenia.

Tak wyczyszczone buty są gotowe do pastowania!

Jak chronić buty przed wilgocią i błotem?

Dobre skórzane buty można nosić latami pod warunkiem, że będą one regularnie czyszczone i pielęgnowane. O stan obuwia należy…

Pozamiatane.pl
Jak chronić buty przed wilgocią i błotem?