Ciekawostki

10 najczystszych miast na świecie

4 kwietnia 2017

Postęp cywilizacyjny spowodował, że miasta zaczynają zamieniać się w wielkie wysypiska śmieci, w których oddychamy smogiem i innymi niebezpiecznymi oparami. Na całe szczęście istnieją jednak miejsca, w których władze dbają o czystość i jakość życia swoich mieszkańców. Przedstawiamy Wam 10 najczystszych miast świata, w których poranne wyjście do sklepu sprawia przyjemność i wiąże się z możliwością odetchnięcia wyłącznie świeżym powietrzem.

Oslo, Norwegia

10 najczystszych miast na świecie

Stolica Norwegii, mimo bycia jednym z najbardziej zatłoczonych miast w kraju, oferuje swoim mieszkańcom mnóstwo stref zieleni. Znajduje się tam sporo parków, jezior i ogrodów. Amerykański miesięcznik Reader’s Digest w 2007 r. wybrał to miasto drugim najbardziej zielonym na świecie.

Wiedeń, Austria

10 najczystszych miast na świecie

Mieszkańcy miasta położonego nad Dunajem, oprócz rozmaitych oper i teatrów, mają również dostęp do efektywnego systemu segregowania odpadów oraz świetnie rozplanowanej komunikacji miejskiej.

Sztokholm, Szwecja

10 najczystszych miast na świecie

W 2010 roku miasto otrzymało prestiżowy tytuł European Green Capital Award 2010, przyznawany przez Komisję Europejską. Ponadto Sztokholm posiada znakomitą komunikację miejską, co spowodowało, że większość mieszkańców przesiadła się z samochodów do autobusów. Co ciekawe, miasto odzyskuje aż 99% swoich odpadów!

Kobe, Japonia

10 najczystszych miast na świecie

Kraj Kwitnącej Wiśni, mimo bycia jednym z najbardziej zatłoczonych na świecie, cały czas znajduje się również na liście tych najczystszych. Rząd Japonii dba o naturalne środowisko i regularnie tworzy kampanie, które edukują w tej kwestii również mieszkańców. Najjaśniejszym tego przykładem jest mające 1,5 mln mieszkańców miasto Kobe, posiadające jeden z najbardziej zaawansowanych systemów segregowania odpadków oraz dostęp do przyjaznych środowisku pojazdów.

Singapur

10 najczystszych miast na świecie

To miasto-państwo nie tylko oferuje swoim mieszkańcom niezwykle wysoki standard życia, ale również umożliwia im oddychanie pełną piersią w czystym i nieskażonym środowisku. Jednym z  gwarantujących to sposobów jest bardzo surowy system kar za śmiecenie. Turyści mogą zostać ukarani bardzo wysokim mandatem nawet za… plucie na chodnik.

Fryburg Bryzgowijski, Niemcy

10 najczystszych miast na świecie

Jeśli macie ochotę spędzić urlop w pięknym, czystym i pełnym kwiatów mieście, najlepiej wybrać się do niemieckiego Fryburga. Nie dość, że miasto zachowało swój średniowieczny charakter, to jeszcze może pochwalić się dużą liczbą parków, drzew oraz rozwiniętą kulturą dbania o środowisko. Nie bez powodu to niemieckie miasteczko nazywane jest Stolicą Kwiatów.

Adelaide, Australia

10 najczystszych miast na świecie

Miasto znajdujące się na południu kraju może pochwalić się otoczeniem rozległych pasm górskich, co dodaje mu mnóstwo uroku. Co kilka metrów można się tutaj natknąć na park, a wyrzucanie śmieci na ulicę jest zabronione, podobnie jak jazda samochodami emitującymi spaliny.

Zurych, Szwajcaria

10 najczystszych miast na świecie

Zurych, oprócz bycia finansowym sercem kraju, jest również jego płucami. Miasto może pochwalić się ekologicznym systemem komunikacji miejskiej, mnogością ścieżek rowerowych, a także tworzeniem projektów z zakresu energii odnawialnej. Ponadto władze miasta kładą duży nacisk na edukowanie mieszkańców w zakresie ekologii.

Luksemburg

10 najczystszych miast na świecie

To małe miasto nie bez powodu nazywane jest zielonym sercem Europy. Luksemburg posiada jeden z najbardziej zaawansowanych systemów zarządzania śmieciami. Co ciekawe, roczny podatek od pojazdów jest tutaj zależny od ilości emitowanego dwutlenku węgla. Nic dziwnego, że mieszkańcy dbają, aby produkowano go jak najmniej.

Calgary, Kanada

10 najczystszych miast na świecie

Jedno z największych kanadyjskich miast znajduje się na szczycie praktycznie wszystkich zestawień najczystszych miejsc świata. Władze Calgary dbają o pięć zasad utrzymywania miasta w czystości: posiadanie zaawansowanego systemu kanalizacji, zdatną do picia wodę z kranu, efektywne usuwanie odpadów, recykling i walkę z dużym natężeniem ruchu. Dzięki takim praktykom Calgary jak najbardziej zasługuje na wszelkie wyróżnienia.

10 najczystszych miast na świecie

Postęp cywilizacyjny spowodował, że miasta zaczynają zamieniać się w wielkie wysypiska śmieci, w których oddychamy smogiem i innymi niebezpiecznymi…

Pozamiatane.pl
10 najczystszych miast na świecie