Ciekawostki, Jak sprzątać - praktyczne porady

Jak utrzymać higienę treningów?

11 kwietnia 2017

Wiosna mobilizuje do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak do uprawiania aktywności fizycznej zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, w co wyposażyć swoją treningową torbę oraz jak zadbać o czystość akcesoriów, których używamy do treningów.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na aktywność w domu, na świeżym powietrzu czy na siłowni w każdym z tych przypadków należy zwracać uwagę na czystość sprzętu, z którego korzystamy. Aby zachować higienę treningów, konieczna jest regularna dezynfekcja maszyn i innych akcesoriów treningowych, z których korzystamy oraz naszego osobistego wyposażenia, czyli stroju, butów czy bidonów.

Zadbaj o odpowiedni strój

Odpowiednie ubrania do ćwiczeń to podstawa. Powinniśmy zadbać o to, aby były wykonane z materiałów takich jak bawełna, lycra, poliester. Dzięki temu nasze ciało, pocąc się podczas treningu, będzie mogło „oddychać”, a dbanie o czystość tych ubrań nie będzie sprawiało żadnych problemów. Strój należy prać w wysokiej temperaturze po każdym treningu.

Często elementem stroju są rękawiczki. Z uwagi na fakt, że to właśnie one mają najczęstszy kontakt z urządzeniami – sztangami czy uchwytami – należy o nie odpowiednio dbać. Aby skutecznie je odświeżyć, wystarczy zamoczyć je w misce z mieszanką szamponu do włosów oraz odżywki. Taka kilkugodzinna kąpiel pozwoli im odzyskać dawną elastyczność oraz świeżość.

Buty

Podobną zasadę powinniśmy przyjąć, decydując się na kupno sportowego obuwia. Lekki, przewiewny, stabilny but rewelacyjnie wpłynie na jakość wykonywanych ćwiczeń. Ponadto, dużo łatwiej będzie nam utrzymać go w czystości.

Pamiętajcie, aby na siłownię zawsze zabierać buty na zmianę, co pozwoli zachować czystość w miejscu ćwiczeń. Ważne, aby obuwie treningowe wkładać w dodatkową torbę lub worek, który odizoluje je od pozostałych akcesoriów i części garderoby, natomiast po powrocie do domu niezwłocznie wyjąć buty z torby i zadbać o ich przewietrzenie.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można użyć specjalnych środków i sprayu do butów albo wykorzystać sprytne, domowe sposoby. Buty możemy zamrozić i to dosłownie! Trzeba na noc schować je do zamrażarki – oczywiście w osobnej torbie foliowej. Niska temperatura „wymrozi” nieprzyjemny zapach.

Skuteczna w walce z nim jest również soda oczyszczona. Już niewielka ilość wsypana do środka buta pozwoli pozbyć się uciążliwego problemu.

Maty treningowe

Podczas treningów często używamy specjalnych mat. W klubach fitness bardzo ważne jest, aby zawsze dodatkowo kłaść na nie własny ręcznik, który izoluje nasze ciało od powierzchni, z której może korzystać każdy klubowicz. Warto też sięgnąć po preparaty bakteriobójcze.

Jeśli korzystamy z własnej maty, możemy w łatwy sposób zadbać o nią po treningu. Wystarczy przygotować mieszankę wody destylowanej i ulubionego olejku eterycznego. Taką miksturę przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy matę. Następnie trzeba przetrzeć ją wilgotną szmatką. Tym sposobem pozbędziemy się zarazków.

Butelki i bidony

Pamiętajmy, aby na każdy trening zabierać ze sobą własną butelkę wody. Nie korzystajmy ze wspólnych bidonów, niech nie skusi nas łyk orzeźwiającego napoju izotonicznego od koleżanki lub kolegi. Do mycia butelek na napoje proteinowe możemy użyć octu. Wystarczy wlać do środka kilka łyżek stołowych i uzupełnić wodą. Taką miksturę pozostawiamy na noc.

Sprzęty do ćwiczeń

Utrzymanie w czystości wszelkich sprzętów do treningów, dostępnych zarówno w siłowniach zamkniętych, klubach fitness, jak i tych bezpłatnych, znajdujących się najczęściej w parkach lub przy placach zabaw, to bardzo ważny aspekt ćwiczeń.

Wybierając się na siłownię powinniśmy mieć ze sobą ręcznik. Podczas ćwiczeń kładziemy go na sprzęt, z którego korzystamy. Dzięki temu izolujemy się od bakterii, które mogą się tam znajdować po treningu naszych poprzedników. Poza tym mamy też pewność, że pozostawimy po sobie czysty i suchy sprzęt.

Pamiętajcie – nie wolno używać tego samego ręcznika podczas ćwiczeń i do kąpieli!

Do torby, którą zabieramy na trening, warto wrzucić buteleczkę z płynem antybakteryjnym. W klubach powinny być też udostępnione płyny do dezynfekcji sprzętów. Pamiętajmy, aby ich używać do przetarcia uchwytów, poręczy, ławeczek i mechanizmów do konfiguracji maszyn, ponieważ tam gromadzi się najwięcej bakterii.

Jak utrzymać higienę treningów?

Wiosna mobilizuje do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak do uprawiania aktywności fizycznej zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, w…

Pozamiatane.pl
Jak utrzymać higienę treningów?