Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Firany – jak o nie zadbać?

6 listopada 2016

Firany stanowią istotny element dekoracyjny mieszkań i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich okien. Aby jednak mogły odpowiednio zdobić wnętrze, muszą być zadbane i zachować śnieżnobiały kolor. Jak uzyskać taki efekt?

Firany wykonane są z delikatnych materiałów, dlatego należy prać je w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni, wybierając dedykowany program lub, jeśli nasz pralka takiego nie posiada, ten do tkanin delikatnych. Nie należy jednocześnie wkładać zbyt wielu firanek do bębna, ponieważ woda nie będzie wtedy mogła swobodnie krążyć i wypłukać dokładnie wszystkich zabrudzeń, a materiały będą bardziej pogięte.

W trosce o biel firan można sięgnąć także po to, co znajdziemy w każdej kuchni. Właściwości wybielające ma np. proszek do pieczenia i soda oczyszczona, które warto dodać do środków do prania.

W przypadku firan kuchennych, problemem jest osadzający się na nich tłuszcz. Do walki z nim warto użyć płynu do mycia naczyń, dolewając go do zwykłego proszku, a w przypadku bardzo uporczywych plam, najpierw należy namoczyć w nim materiał. Płyn nie tylko usunie tłuszcz, ale też sprawi, że firany nie będą się elektryzować.

Piorąc firany warto pamiętać o płynie do płukania. Dzięki niemu kurz trudniej będzie się na nich osadzać.

Pamiętajcie – firany najlepiej wieszać zaraz po praniu, kiedy jeszcze są mokre. Wtedy same się rozprostują, zaoszczędzając nam konieczności prasowania.

Firany – jak o nie zadbać?

Firany stanowią istotny element dekoracyjny mieszkań i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich okien. Aby jednak mogły odpowiednio zdobić wnętrze, muszą…

Pozamiatane.pl
Firany – jak o nie zadbać?