Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Porządki w domu alergika

7 września 2016

Dom powinien być przede wszystkim miejscem wytchnienia i relaksu. Niestety, osoby z alergią właśnie tam mają najczęstszy kontakt z uprzykrzającymi życie alergenami. Aby pomóc uczulonym, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z utrzymaniem porządku w mieszkaniu.
Najlepiej sprzątać pod nieobecność osoby uczulonej, ale jeśli alergik sam musi zadbać o swoje mieszkanie, powinien pomyśleć o odpowiednim sprzęcie oraz wdrożyć zasady bezpieczeństwa. Można także rozważyć zlecenie sprzątania ekspertom, którzy nie tylko zdejmą z nas to przykre zadanie, ale także zapewnią najwyższą jakość i dokładność. Zajrzą w każdy zakamarek, w którym mogą czaić się alergeny.

Regularność
Bardzo ważne jest, aby nie zaniedbywać kwestii czystości. Konieczne jest częste i dokładne sprzątanie, zwłaszcza że nie wystarczy wytarcie kurzu z miejsc, które widać. Większość alergenów, wywołujących ataki kaszlu czy duszności, ukrywa się za meblami, w materiałach czy pościeli. Dlatego porządki w domu alergika muszą być regularne i przemyślane.

Ograniczenie źródeł alergenów
Nawet bardzo dokładne sprzątanie może okazać się niewystarczające, jeśli w otoczeniu alergika będzie dużo przedmiotów zatrzymujących kurz. Mowa tutaj o zasłonach, grubych dywanach czy tapicerowanych meblach. W przeciwieństwie do śliskich blatów i podłóg, z nich tak szybko nie usuniemy roztoczy, bakterii czy naskórka, które później, unosząc się w powietrzu, podrażniają drogi oddechowe.

Optymalna temperatura
Należy pamiętać, że wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza to czynniki sprzyjające rozwojowi roztoczy, a także powstawaniu pleśni. Dlatego mieszkania nie należy przegrzewać, a wilgotność nie powinna przekraczać 55-60%.
Istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń oraz sprawnie działający system wentylacyjny. Pomoże on oczyścić powietrze, dlatego trzeba także pamiętać o jego konserwacji.

Odpowiedni sprzęt
W porządkach warto postawić na odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim należy wybierać ściereczki i mopy z mikrofibry. Ich włókna są bardzo drobne, dzięki czemu skuteczniej zbierają kurz i można śmiało używać ich tylko przy wykorzystaniu wody, z wyeliminowaniem środków chemicznych. Jeśli jednak stosujemy jakieś preparaty, w trosce o skórę należy sprzątać w rękawiczkach.
Najskuteczniejszy w sprzątaniu będzie oczywiście odkurzacz, ale przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na określone aspekty. Najlepiej nabyć tradycyjny model workowy. Okazuje się bowiem, że jego eksploatacja dla alergika jest mniej uciążliwa, ponieważ po każdym użyciu nie trzeba opróżniać i czyścić pojemnika, co dodatkowo naraża na kontakt z alergenami.
Lepszy poziom filtracji zapewnią worki materiałowe, a nie papierowe. W niektórych modelach można wykorzystać też worki wielowarstwowe, które pokryte są zabijającym bakterie i pochłaniającym zapachy nanosrebrem.
Baczną uwagę należy też zwrócić na filtr, który odpowiada za jakość powietrza wydmuchiwanego z urządzenia. Osoby cierpiące na alergię powinny szukać modeli z filtrem HEPA, który jest najskuteczniejszy – zapewnia filtrację na poziomie ponad 99% i zatrzymuje cząsteczki do 0,3 mikrona. Aby filtr spełniał swoje zadanie, należy go regularnie wymieniać.

Porządki w domu alergika

Dom powinien być przede wszystkim miejscem wytchnienia i relaksu. Niestety, osoby z alergią właśnie tam mają najczęstszy kontakt z…

Pozamiatane.pl
Porządki w domu alergika