Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jak czyścić sztućce?

14 listopada 2016

Niewiele osób zadaje sobie pytanie „Jak czyścić sztućce?”. Przecież wydawać by się mogło, że dbanie o sztućce kończy się na dokładnym ich umyciu po użyciu. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy, aby służyły nam długie lata, wciąż wyglądając jak nowe, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Oczywiście sposób pielęgnacji powinien być dostosowany do materiału, z jakiego są wykonane. Zawsze jednak należy pamiętać, że po umyciu sztućce trzeba dokładnie wytrzeć do sucha, aby zapobiec ich rdzewieniu.

Srebrne sztućce

Srebrne sztućce nie lubią się ze zmywarką – musimy myć je ręcznie.

Możemy wykorzystać specjalny roztwór 3 litrów wody z 5 łyżkami octu i 4 łyżkami sody oczyszczonej. Doprowadzamy go do wrzenia, a później moczymy w nim sztućce przez ok. 10 minut. Chcąc usunąć małe zabrudzenia, można sięgnąć po sposoby naszych babć i użyć wody po gotowaniu ziemniaków, szczawiu, szpinaku czy rabarbaru. Znajduje się w nich kwas askorbinowy, który pomoże w walce z zanieczyszczeniami. Inną opcją jest moczenie ich przez co najmniej godzinę w zsiadłym mleku.

Na koniec zawsze trzeba dokładnie osuszyć srebrne sztućce i wypolerować  bawełnianą lub flanelową szmatką, chroniącą przed porysowaniami.

Jak czyścić sztućce?

Nie myj srebrnych sztućców w zmywarce! Możesz je w ten sposób zniszczyć.

Sztućce ze stali nierdzewnej

Te bez problemu możemy myć w zmywarce, ponieważ nie reagują na sól, która zawarta jest w płynach zmiękczających wodę.

Najlepiej odświeżymy je w roztworze octu z wodą w proporcjach 2 łyżki na 2 litry. Nalot możemy także usunąć, zanurzając sztućce w 5% roztworze wodnym amoniaku lub w wodzie po ziemniakach w mundurkach. Jeśli problemem jest osad z herbaty lub kawy, do polerowania powinniśmy użyć wilgotnej szmatki z solą lub sodą oczyszczoną.

Jeśli nasze sztućce mają rączki z drewna, porcelany lub plastiku, powinniśmy unikać długiego namaczania w wodzie i niestety także mycia w zmywarce. Ponadto, te drewniane zakończenia warto od czasu do czasu przetrzeć olejem jadalnym.

Jak czyścić sztućce?

Niewiele osób zadaje sobie pytanie „Jak czyścić sztućce?”. Przecież wydawać by się mogło, że dbanie o sztućce kończy się…

Pozamiatane.pl
Jak czyścić sztućce?