Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Uporczywy brud – jak sobie z nim radzić?

7 lipca 2017

Irytujący brud na przedmiotach codziennego użytku to problem, z którym spotykamy się na co dzień. Przedstawiamy Wam kolejne skuteczne sposoby, które pomogą sobie z nim poradzić. Tym razem wybraliśmy te rzeczy, które ciężko wyczyścić i domyć, a które są zbyt delikatne, aby potraktować je siłą i mocnymi środkami. Dzięki naszym trikom odzyskają swój blask i pozostaną bez uszkodzeń.

Pilot od telewizora

Pilot od telewizora to skupisko bakterii. Używamy go często, ale przy sprzątaniu o nim zapominamy. Aby go odkazić i skutecznie pozbyć się brudu w jego zagłębieniach bez ryzyka zalania, użyj szczoteczki do zębów. Moczymy ją w spirytusie, nadmiar odsączamy w papier i czyścimy pilot. Pamiętajmy też, by nie zmieniać kanałów podczas jedzenia, kiedy to na naszych palcach znajduje się tłuszcz i inne resztki.

Zacieki i kamień na kranach

Nieestetyczny kran pokryty kamieniem i zaciekami to zmora każdej pani domu. Szorowanie i czyszczenie niszczy powierzchnię i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jest na to sposób – zwykły ocet. Wystarczy wlać go do szczelnej foliowej torebki, a następnie założyć na kran i zawiązać gumką recepturką. Jeśli kształt kranu nie pozwala na zamontowanie torebki, można obłożyć go materiałem nasączonym octem. Po nocy kran będzie lśnił.

Podobny sposób można wykorzystać do oczyszczenia deszczownicy lub słuchawki prysznicowej.

Meble z wikliny

Meble z wikliny, ratanu lub trzciny nie lubią wilgoci, dlatego nie należy myć ich wodą ani zwykłymi detergentami. Do czyszczenia przyda się szczotka ryżowa i domowa mikstura przygotowana z 2 łyżek 15% wody utlenionej, 5 łyżek wody i 2 łyżek soku z cytryny lub octu. Po takim myciu czas na pielęgnację – w tym celu należy zastosować zwykły olej roślinny, np. słonecznikowy. Olej lekko podgrzewamy i nacieramy powierzchnię mebli miękką szmatką. Odświeży to kolor i skutecznie zakonserwuje drewno.

Przypalona stopa żelazka

Czysta stopa żelazka to podstawa, jeśli nie chcemy, aby nasze ubrania pobrudziły się  podczas prasowania. Niestety zdarza się ją przypalić, w wyniku czego pokryta jest brzydkim, brązowym osadem, który pozostaje na materiale. Ale na szczęście istnieje łatwy sposób, aby je wyczyścić bez zbędnego szorowania i kupowania drogich środków. Należy uprasować pergamin posypany niewielką ilością soli (tego sposobu nie stosujemy, jeśli mamy żelazko z teflonową powłoką). Inną skuteczną metodą jest przygotowanie roztworu: do garnka wlewamy pół szklanki octu i wsypujemy dwie łyżeczki soli, podgrzewając do momentu całkowitego jej rozpuszczenia. Róg gąbeczki moczymy w gorącym occie i myjemy brudną powierzchnię żelazka.

Skórzane meble

Pielęgnacja skórzanych mebli to delikatna sprawa. Warto przy tym sięgnąć po białko z jaja kurzego, które poprawi kondycję mebli. Ubijamy pianę na sztywno i wcieramy ją w powierzchnię. Po wyschnięciu polerujemy całość woskiem pszczelim.  

Jeśli mamy problem ze stwardniałą skórą, możemy uelastycznić ją za pomocą środka sporządzonego z 3 łyżek oleju spożywczego, 3 łyżek terpentyny, 3 łyżek chudego mleka oraz łyżki octu. Tak przygotowaną miksturę nanosimy na skórę miękką szmatką. Po wyschnięciu również polerujemy woskiem pszczelim.

Tłuszcz na okapie

Osiadający podczas gotowania tłuszcz na okapie kuchennym jest trudny do usunięcia, zwłaszcza jeśli wchodzi w małe elementy i zagłębienia urządzenia. Wygląda to nieestetycznie i jest idealnym siedliskiem dla bakterii. Ale i na to są sposób. Zwykły proszek do prania, rozpuszczony w ciepłej wodzie, poradzi sobie z tłuszczem bez potrzeby szorowania. Musimy tylko pamiętać, aby dokładnie rozpuścić proszek, co zapobiegnie powstaniu rys na powierzchni. W zagłębieniach warto użyć dodatkowo szczoteczki do zębów, która wymiecie kawałki tłuszczu.

Wypróbujcie nasze sposoby na walkę z brudem. Pamiętajcie jednak, że przedmioty wykonane z delikatnych materiałów są podatne na zarysowania i uszkodzenia. Przy czyszczeniu należy obchodzić się z nimi ostrożnie oraz wybierać naturalne i delikatne zamienniki detergentów oraz miękkie szmatki i gąbki.

Uporczywy brud – jak sobie z nim radzić?
Uporczywy brud – jak sobie z nim radzić?

Irytujący brud na przedmiotach codziennego użytku to problem, z którym spotykamy się na co dzień. Przedstawiamy Wam kolejne skuteczne…

Pozamiatane.pl
Uporczywy brud – jak sobie z nim radzić?