Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jak usunąć plamy po owocach?

8 sierpnia 2016

Kto z nas nie lubi owoców? Świeże brzoskwinie, arbuzy, jabłka, jagody, maliny, morele, śliwki i winogrona to coś, co umila nam relaks przed telewizorem czy w ogrodzie. Niestety te przepyszne smakołyki zostawiają brudne i trudne do usunięcia zabrudzenia na ubraniach, talerzach czy kuchennych blatach. Czy wiecie, jak skutecznie pozbyć się plam po owocach?

Plamy zawsze usuwamy gorącą wodą. Najtrudniejszym do wywabienia rodzajem zabrudzeń są te z „czerwonych” owoców. W przypadku malin czy truskawek zaczynamy od posypania plamy solą, a następnie oblewamy tkaninę wodą. Po kilku godzinach pierzemy w wodzie z mydłem. Dobrze sprawdzi się również namoczenie materiału w roztworze z boraksu – ekologicznego środka czyszczącego. Gorzej sprawa wygląda z plamami z jagód. Tu w pierwszej kolejności liczy się kilkugodzinne namaczanie w roztworze z kwasku cytrynowego i wody (1 opakowanie na 0,5 litra), occie albo mleku. Następnie ubranie wkładamy do pralki i pierzemy w 40°C. Niektóre materiały, jak np. aksamit, jedwab, koronki, czy krepę, pomimo uporczywych plam, lepiej prać ręcznie. Ich włókna są niezwykle delikatne i łatwo o uszkodzenia.

Pomocne w usuwaniu plam z owoców będą również: czysta wódka, gorące mleko, natłuszczanie, rozcieńczony amoniak, roztwór wody z chlorkiem (w stosunku 1:3), sok z cytryny, ocet spirytusowy oraz dostępne na rynku odplamiacze. Pamiętajmy, że liczy się czas reakcji na wytworzone zabrudzenie. Im szybciej podejmiemy walkę, tym większa szansa na uratowanie materiału przed trwałym uszkodzeniem!

Jak usunąć plamy po owocach?

Kto z nas nie lubi owoców? Świeże brzoskwinie, arbuzy, jabłka, jagody, maliny, morele, śliwki i winogrona to coś, co…

Pozamiatane.pl
Jak usunąć plamy po owocach?