Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Drewniana podłoga i jej pielęgnacja

11 października 2016

Drewniana podłoga wymaga odpowiedniej i przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Takie podłogi pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do bardziej klasycznych wystrojów. Pięknie wyglądają, przez co nadają wnętrzu eleganckiego charakteru, a także ocieplają pomieszczenie. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że są zadbane.

Należy pamiętać o kilku zasadach:

Unikaj nadmiaru wody

Do mycia drewnianej podłogi nie można używać zbyt dużej ilości wody. Długotrwały kontakt z nią (ale też innymi płynami pozostawionymi na jej powierzchni) może zniszczyć deski, powodując ich zmatowienie, odkształcenia lub odwarstwianie lakieru. Dlatego do mycia nie należy używać sznurkowych mopów lub innych materiałów, które pozostawiają wodę. Zdecydowanie lepszy będzie płaski mop, który chłonie jej mniej i który łatwiej wycisnąć. A najlepiej jeśli po umyciu podłogi dokładnie wypolerujemy ją do sucha.

Drewniana podłoga i jej pielęgnacja

Zbyt duża ilość wody na podłodze może doprowadzić do jej zniszczenia!

Chroń podłogę przed zarysowaniami  

Aby parkiet cały czas był jak nowy, należy dbać o to, aby go nie zarysować. Meble, które często przesuwamy trzeba podkleić filcowymi podkładkami, a domowników wyposażyć w obuwie o miękkiej podeszwie.

W trosce o lakier trzeba często odkurzać i zamiatać podłogę, aby piasek nie spowodował zarysowań. Warto też kupić wycieraczki, które przechwycą część zanieczyszczeń zanim wniesiemy je do mieszkania.

Niestety niekorzystnie na stan naszej podłogi mogą wpływać także biegające po mieszkaniu zwierzaki. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie skracać im pazury.

Używaj odpowiednich środków

W ogólnej kategorii „drewniana podłoga” kryje się wiele rodzajów drewna i jego wykończenia, jak lakiery i oleje. Dlatego zawsze należy odpowiednio do nich dobrać środki pielęgnacji – na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wybór różnych płynów. Nie jest wskazane, aby sięgać po uniwersalne środki czyszczące, ponieważ mogą one zawierać substancje szkodliwe dla drewna. Warto natomiast zaopatrzyć się w środki oparte na woskach i polimerach. Usprawnią one codzienną pielęgnację podłogi, a jednocześnie będą chroniły ją przed szarzeniem.

Należy też zwrócić uwagę na środki polecane przez producenta lakieru czy oleju jaki zastosowaliśmy na nasze podłogi – ich działanie pozwoli wytworzyć warstwę ochronną.

Drewniana podłoga i jej pielęgnacja

Drewniana podłoga wymaga odpowiedniej i przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Takie podłogi pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do bardziej…

Pozamiatane.pl
Drewniana podłoga i jej pielęgnacja