Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jesienne porządki – do dzieła!

17 października 2016

Za oknami szaro, buro i ponuro, nadeszła więc pora na jesienne porządki! Przejściowe pory roku są na to idealnym momentem. Podobnie, jak na wiosnę odświeżamy dom po zimie, tak na jesień przygotowujemy go na chłodniejsze miesiące.

W sprzątaniu garderoby już Wam pomogliśmy, ale jesienne porządki to znacznie większe wyzwanie. Warto więc je dokładnie zaplanować i przemyśleć. Pomocny, zwłaszcza dla zapracowanych, okaże się harmonogram prac. Na kartce wypiszmy wszystkie rzeczy, które muszą zostać zrobione. Na początku lista może przerażać, ale w miarę postępu prac, z przyjemnością będziemy odhaczali kolejne punkty.

Z racji, że jesienne porządki zwykle obejmują to, czym nie zaprzątamy sobie głowy na co dzień, jak np. odkurzanie za meblami, warto od razu rozpisać je na kilka dni. Przy okazji można pomyśleć, w jakie zadania mogą zaangażować się pozostali domownicy, a do których przyda nam się pomoc specjalisty.

Na liście jesiennych porządków na pewno nie powinno zabraknąć mycia okien. Trzeba wykorzystać ostatnie ciepłe dni, ponieważ na mrozie ciężko będzie to zrobić. O ile w miarę regularnie wycieramy kurze z blatów, o tyle w zakamarki na co dzień raczej nie zaglądamy. Dlatego warto włożyć w sprzątanie więcej siły, poprzesuwać meble, kanapy i inne duże sprzęty, a następnie odkurzyć i wyczyścić miejsca, gdzie stały. Kolejnym zadaniem jest umycie sprzętów AGD – lodówki, piekarnika, pralki. Przez otwarte latem okna do mieszkania dostało się dużo kurzu, dlatego należy zmienić firany i zasłony, wytrzepać dywany oraz odkurzyć i uprać kanapy i materace.

Jeśli w ramach porządków zaglądamy też do wnętrza szafek, jest to dobry moment aby przejrzeć, czy na pewno wszystko co się w nich znajduje, jest nam jeszcze potrzebne. Warto spojrzeć też na daty ważności lekarstw, kosmetyków, przypraw i innych artykułów spożywcze w spiżarni.

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami balkonu lub tarasu, nie zapomnijcie także o tych miejscach. Należy wyrzucić rośliny jednoroczne, które już przekwitły i zabezpieczyć te, którymi będziemy mogli cieszyć się za kilka miesięcy. Warto też osłonić przed deszczem i śniegiem meble i inne dekoracje. W ten sposób unikniemy wydatków na wiosnę.

Jesienne porządki – do dzieła!

Zabezpiecz rośliny, które będą zimować na balkonie i wyrzuć te jednoroczne!

Na koniec, dobrze jest pomyśleć o jesienno-zimowej aranżacji mieszkania, dzięki której dodatkowo ocieplimy wnętrze. To idealna pora, aby wyciągnąć z szafy ciepłe kołdry i poduszki oraz puchate koce. Z kolei świeczniki i lampiony zapewnią przyjemne światło, które umili wieczory.

Jesienne porządki – do dzieła!

Za oknami szaro, buro i ponuro, nadeszła więc pora na jesienne porządki! Przejściowe pory roku są na to idealnym…

Pozamiatane.pl
Jesienne porządki – do dzieła!