Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Zmywarka – jak ją myć?

28 października 2016

Zmywarka to dla wielu osób jeden z ważniejszych sprzętów w kuchni. Wszyscy nienawidzący walki z masą brudnych talerzy, kubków i garnków marzą, aby ich praca mogła ograniczyć się tylko do zapakowania naczyń do tego urządzenia i wyjęcia ich już czystych i błyszczących. Niestety bywa, że ta „czystość” nie jest idealna. Pierwsza myśl: „Zmywarka się popsuła!”. Tymczasem najczęściej rozwiązanie jest bardziej prozaiczne – po prostu zapomnieliśmy, że ją także od czasu do czasu trzeba wyczyścić.

Zabierając się za czyszczenie zmywarki, najpierw powinniśmy sprawdzić jej instrukcję – producent na pewno podpowiada, jak bezpiecznie konserwować urządzenie. Elementem, który powinno się wyczyścić średnio raz na tydzień jest filtr, ponieważ to na nim osadzają się resztki jedzenia. Najlepiej jest go wyjąć i umyć pod bieżącą wodą, przy użyciu płynu do mycia naczyń. Nie zapomnijcie też o wszystkich akcesoriach, takich jak wyciągane półki czy pojemnik na sztućce. Je również można wyczyścić w kuchennym zlewie.

Przy czyszczeniu wewnętrznych ścianek miękką ściereczką, można sięgnąć po chemię gospodarstwa domowego, ale doskonale też sprawdzą się naturalne środki, takie jak cytryna czy kwasek cytrynowy, które wykorzystamy do przygotowania roztworu. Można też użyć mieszanki z kilku filiżanek octu i odrobiny mydła w płynie. Brud osadza się także na uszczelkach. Nie w każdym modelu można je wygodnie zdjąć, aby umyć pod bieżącą wodą, ale w tych trudniej dostępnych miejscach można pomóc sobie szczoteczką do zębów.

Raz na miesiąc warto umyć całą zmywarkę, czyli po prostu włączyć puste urządzenie, wybierając program o najwyższej temperaturze. Można wykorzystać przy tym tabletki do zmywania albo sięgnąć po ocet i sodę oczyszczoną. Szklankę octu wylewamy na dno zmywarki, a do pojemnika na tabletkę wsypujemy sodę.

Zmywarka – jak ją myć?

Zmywarka to dla wielu osób jeden z ważniejszych sprzętów w kuchni. Wszyscy nienawidzący walki z masą brudnych talerzy, kubków…

Pozamiatane.pl
Zmywarka – jak ją myć?