Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Jak wyczyścić lodówkę?

16 sierpnia 2016

W lodówce przechowujemy całą gamę różnych składników i gotowych potraw: mięso, sosy, warzywa, owoce czy nabiał. Nawet jeżeli skrupulatnie przestrzegamy zasad przechowywania poszczególnych produktów i regularnie kontrolujemy zawartość lodówki, niestety nie unikniemy całkowicie przedostawania się do niej bakterii. Każde otwarcie i uzupełnianie urządzenia powoduje mnożenie się zarazków, dlatego niezbędne jest regularne oczyszczanie go – najlepiej przynajmniej dwa razy w roku.

Mycie lodówki rozpoczynamy od odłączenia jej od prądu. Następnie opróżniamy jej zawartość. Wyjmujemy półki i szuflady, aby móc umyć je osobno, na przykład w wannie. Wstępnie czyścimy lodówkę gąbeczką, zaczynając od góry, aż po szuflady. Wnętrze dobrze jest umyć roztworem wody z octem, natomiast z zewnątrz najlepiej wyczyścimy urządzenie mleczkiem lub mieszanką wody z płynem do mycia wszystkich powierzchni. Następnie przecieramy całość szmatką nasączoną czystą wodą. Wycieramy całość do sucha, uruchamiamy i wkładamy z powrotem jedzenie.

Do czystej lodówki dobrze jest włożyć specjalny pochłaniacz zapachu albo skorzystać z jednej z domowych metod, np. miseczki wypełnionej sodą oczyszczoną/solą/kawą/aromatem waniliowym lub połówki cytryny umieszczonej na spodeczku. Większość produktów można przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach, co zapobiegnie mieszaniu się zapachów.

Warto wiedzieć: Lodówka mrozi inaczej w zależności od wysokości półki. Im niżej, tym chłodniej. Na najwyższej półce najlepiej przechowywać napoje, a pod spodem nabiał. Mięso i wędliny umieszczamy na najniższym poziomie. Dolne szuflady idealnie sprawdzą się do produktów o krótkiej dacie ważności, np. warzyw i owoców.

Jak wyczyścić lodówkę?

W lodówce przechowujemy całą gamę różnych składników i gotowych potraw: mięso, sosy, warzywa, owoce czy nabiał. Nawet jeżeli skrupulatnie…

Pozamiatane.pl
Jak wyczyścić lodówkę?