Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Poranne (nie)porządki. Jak zachować ład w mieszkaniu przed wyjściem do pracy?

23 stycznia 2018

Poranki potrafią być naprawdę trudne. Niewyspani, w pośpiechu pijąc kawę, wybiegamy z domu. Poranne nerwy skutkują dodatkowym chaosem i bałaganem w mieszkaniu, z którym trzeba się zmierzyć tuż po pracy.  Po powrocie do domu jesteśmy zmęczeni i ostatnie, na co mamy ochotę, to nadrabianie domowych zaległości z rana. Co możemy zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji i zachować porządek w mieszkaniu przed wyjściem do pracy?

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Rano rzadko kiedy możemy wygospodarować czas na dokładne zaplanowanie dnia. Przed śniadaniem czy pierwszą kawą ciężko nam się skupić i pozbierać myśli. Dlatego też nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Najważniejsze rzeczy warto zaplanować sobie poprzedniego dnia wieczorem. Dużą pomocą będzie spisanie listy najważniejszych rzeczy do zrobienia. Wówczas wystarczy, że spojrzysz na swoje wieczorne notatki, a od razu będziesz wiedzieć, co Cię jeszcze czeka. Lista zadań to prosty sposób na uporządkowanie porannych obowiązków oraz zaoszczędzenie czasu, który zwykle poświęcamy na zastanawianie się, czy aby na pewno zrobiliśmy wszystko, co trzeba.

Nastaw budzik na wcześniejszą godzinę

Choć pomysł ten może wywoływać przerażenie, ma swoje plusy. Często i tak wstajemy wcześniej, żeby spokojnie zdążyć ze swoimi obowiązkami, więc dlaczego nie postarać się o lepsze spożytkowanie tego czasu? Jeśli zawsze nastawiasz budzik na tę samą godzinę i jeszcze nigdy nie udało Ci się wstać wraz z pierwszym dzwonkiem, to lepiej będzie go nastawić np. o 15 minut wcześniej. Dzięki temu nawet, jeśli te 10-15 minut spędzisz w łóżku, przełączając budzik na funkcję jednej drzemki za drugą, to nic nie stracisz. Rozpoczniesz swój dzień o planowanej godzinie i zyskasz dodatkowy czas na wykonanie wszystkich ważnych czynności. Bez pośpiechu przygotujesz śniadanie, wypijesz kawę czy zmyjesz naczynia.

Jak najwięcej zrób wieczorem

Planując listę obowiązków, zastanów się, co możesz zrobić wcześniej, na przykład poprzedniego wieczora. Dzięki temu o poranku wszystko pójdzie Ci znacznie szybciej i sprawniej.
Wieczorem możesz np. naszykować  ubrania, których będziesz potrzebować następnego dnia. Poranna zmiana stroju to także często nieplanowane prasowanie. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zaplanować strój dla siebie oraz dla dzieci odpowiednio wcześniej. Wyprasowane rzeczy powieś na wieszaku. Dzięki temu prostemu zabiegowi zaoszczędzisz cenny rano czas, będziesz dobrze wyglądać i unikniesz stresujących, nieprzewidzianych sytuacji.

Wieczorem możesz przygotować drugie śniadanie dla dzieci i lunch do pracy. Kanapki zostawione na noc w lodówce na pewno nie stracą smaku. Dzięki temu zyskasz czas na spokojne, wspólne śniadanie czy uporządkowanie stołu po posiłku.

Nie popadaj w panikę

Rano bardzo łatwo dajemy się wyprowadzić z równowagi, szczególnie jeśli zdarzy nam się zaspać. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i podejście do sprawy rozsądnie. Wykonuj wszystkie czynności w dość szybkim tempie, ale staraj się przy tym zachować spokój i nie martwić się na zapas, czy na pewno uda Ci się ze wszystkim zdążyć.

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do poranka już poprzedniego dnia, na pewno uda Ci się wyrobić ze wszystkim na czas. Zyskasz dodatkową chwilę, aby uporządkować w stresie rozrzucone rzeczy.  Dzięki temu po powrocie z pracy, zamiast zajmować się sprzątaniem bałaganu, będziesz mógł odpocząć i poświęcić czas na odrobinę przyjemności.

Dlatego pamiętaj: rano zaraz po przebudzeniu weź głęboki oddech, wypij szklankę wody i ze spokojem zabierz się za poranne obowiązki. Jeśli tylko dobrze się zorganizujesz, ze wszystkim zdążysz.

Poranne (nie)porządki. Jak zachować ład w mieszkaniu przed wyjściem do pracy?

Poranki potrafią być naprawdę trudne. Niewyspani, w pośpiechu pijąc kawę, wybiegamy z domu. Poranne nerwy skutkują dodatkowym chaosem i…

Pozamiatane.pl
Poranne (nie)porządki. Jak zachować ład w mieszkaniu przed wyjściem do pracy?