Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Cytryna w domu na siedem sposobów

6 maja 2017

Do herbaty, lemoniady, dla ozdoby i dla zdrowia charakterystyczny żółty owoc, o kwaśnym smaku, który znajdziemy w niemal każdym domu. Ale czy spodziewaliście się, że cytryna, oprócz ewidentnych walorów spożywczych, ma szereg innych zastosowań? Poniżej kilka praktycznych porad z katalogu zaradnej pani i pana domu, czyli cytryna w porządkach.

Zaczynamy od mikrofalówki

Kuchenka mikrofalowa to obecnie standardowe wyposażenie gospodarstw domowych, jak i aneksów kuchennych i przestrzeni socjalnych w biurowcach. Czasami jednak aż strach uchylić jej drzwiczki. Ale oczywiście jest sposób na brud, nawet ten zaschnięty. Wystarczy wstawić do mikrofalówki miseczkę z wodą i kilkoma plastrami świeżo skrojonej cytryny i ustawić maksymalną moc urządzenia. W zależności od stopnia zabrudzenia ustawiamy czas pracy od 3 do 5 minut. Po wszystkim wystarczy już tylko przetrzeć wnętrze czystą ściereczką.

Potem deska do krojenia

Czy wiedzieliście, że drewniana deska do krojenia ma walory antyseptyczne? To tylko jedna z wielu zalet przedmiotu, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Czasami jednak, gdy kroimy świeże mięso lub ryby, delikatna faktura nasiąka nieprzyjemną wilgocią o brzydkim zapachu, którego naprawdę ciężko się pozbyć. Ale i na to mamy sprawdzony sposób. Na początku przemywamy powierzchnię roztworem sody oczyszczonej, by ostatecznie użyć połówki cytryny jako „gąbeczki” do czyszczenia. Zawarty w owocu kwas cytrynowy zdezynfekuje i odświeży powierzchnię, nie uszkadzając przy tym delikatnych struktur drewna.

Oraz lodówka

Nieprzyjemny zapach w lodówce? Zapomnijcie o supermarketowych odświeżaczach bazujących na niezdrowej chemii. Rolę tę spełni cytryna. Wystarczy obficie nasączyć wacik sokiem z tego owocu i pozostawić go na kilka godzin na dolnej półce chłodziarki. Można też wydrążyć połówkę owocu  i wsypać do niej sól, która usunie z wnętrza urządzenia nadmiar wilgoci.

Następnie okna

Nikt nie lubi mycia okien, zwłaszcza gdy na szybach zalegają brzydkie smugi, a ramy pokryte są milimetrami kurzu. Rynek oczywiście oferuje nam całą gamę środków do czyszczenia szyb, my jednak proponujemy bardziej naturalny sposób. Do 2,5 litra ciepłej wody wyciskamy jedną lub dwie cytryny. Uzyskujemy w ten sposób wydajny i zdrowy roztwór do mycia. Szyby będą lśniły, a świeży zapach długo będzie unosił się w pomieszczeniu.

Kuchenka i ruszt

Nakładki na palnik czy grillowy ruszt pokryty zapieczonym, zwęglonym brudem znamy to wszyscy. Jak go usunąć? Sprawa nie jest prosta, ale kwas cytrynowy powinien sobie z tym poradzić. Przed operacją dobrze jest namoczyć zabrudzenia w roztworze sody oczyszczonej. Następnie do akcji wkracza sok z cytryny, którym nasączamy twardą gąbkę lub ściereczkę. Kilka minut czyszczenia, względnie szorowania i ruszt będzie jak nowy.

Powierzchnie płaskie

Kolejny problem to zanieczyszczona podłoga, pokryta kolejnymi warstwami trudno zmywalnego brudu. Przepis na sukces jest prosty cytryna. Oczywiście nie unikniemy wiadra, ciepłej wody i mopa. Do pięciu litrów wody wyciskamy dwie cytryny i dorzucamy garść płatków mydlanych. Jeśli akurat nie mamy ich w domu, możemy po prostu zetrzeć kawałek szarego mydła na kuchennej tarce. Podłogę przemywamy standardowo, a jeśli jest potrzeba, czynność powtarzamy.

Na końcu szafy

Komoda, szafka na buty, garderoba to przestrzenie, w których warto zadbać o przyjemny i świeży zapach. Nie przypadkiem cytryna często stanowi bazę dla odświeżaczy powietrza. Teraz możemy wykonać taki specyfik domowymi sposobami. Mieszamy ze sobą dwie łyżeczki sody oczyszczonej wraz ze świeżo startą skórką z dwóch cytryn. Tak przygotowany preparat umieszczamy na dnie szafy w pudełeczku z otworami.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest rozpylany odświeżacz na bazie herbaty z cytryną. Zaparzamy 200 ml czarnej lub zielonej herbaty i dodajemy do niej sok cytrynowy. Teraz już tylko wystarczy napełnić atomizer i gotowe! Kilka psiknięć i delikatna mgiełka wypełni nawet najbardziej ukryty zakątek pomieszczenia.

Czasy są dynamiczne, a handlowcy umiejętnie namawiają nas do pójścia na skróty. Czasami jednak warto przystanąć i wsłuchać się w mądrość pokoleń. Proste i naturalne domowe sposoby na porządki mogą być ciekawą i rozsądną alternatywą w stosunku do szerokiej palety dostępnych na rynku chemicznych środków utrzymania czystości.

Cytryna w domu na siedem sposobów
Cytryna w domu na siedem sposobów

Do herbaty, lemoniady, dla ozdoby i dla zdrowia – charakterystyczny żółty owoc, o kwaśnym smaku, który znajdziemy w niemal…

Pozamiatane.pl
Cytryna w domu na siedem sposobów