Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Kofeina – praktyczne zastosowanie w sprzątaniu

31 sierpnia 2017

Codzienna filiżanka kawy może stanowić doskonałe źródło energii na cały poranek. Mało kto jednak wie, że kofeina to także cenny sprzymierzeniec w trakcie sprzątania. Po pierwsze pozwala zebrać siły, aby panujący w domu chaos ogarnąć, po drugie i najważniejsze: jest skuteczna w walce z brudem.

Miłośnicy picia kawy, herbaty, a nawet coli słowem wszystkich napojów zawierających kofeinę, mogą wykorzystać je w formie preparatów do czyszczenia wielu powierzchni od okien, przez toaletę, po podłogi. Przedstawiamy pozornie dziwne, ale skuteczne zastosowania kofeiny w sprzątaniu.

Czarna herbata a lśniące okna

Czarna herbata to doskonały sposób, aby cieszyć się czystymi i lśniącymi oknami w domu. Wszystko za sprawą kwasu taninowego, który natychmiastowo rozpuszcza brud i tłuszcz. Wystarczy, że wlejemy litr wrzącej wody do miski z trzema torebkami czarnej herbaty. Następnie, gdy torebki odpowiednio nasiąkną, a napar całkowicie ostygnie, wlewamy nowo powstały środek czyszczący do butelki z rozpylaczem i zabieramy się do czyszczenia okien.

Czysta toaleta z colą

Sposób na pozbycie się kamienia w toalecie? Wystarczy, że wlejemy do niej puszkę coli na parę godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie za pomocą szczotki do WC dokładnie myjemy muszlę i kilkakrotnie ją płuczemy. Na sam koniec należy starannie zmyć pozostałe resztki cukru i cieszyć się olśniewająco czystą toaletą. Nawet wygazowana resztka napoju pozostała po wczorajszym obiedzie potrafi w tej kwestii zdziałać cuda!    

Tłuszcz na grillu

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego warto pomyśleć o odświeżeniu naszego grilla. Istnieje doskonała metoda, która sprawdzi się idealnie w przypadku ciężkich do wyczyszczenia zabrudzeń, które przez nieuwagę lub lenistwo zalegają od roku, jak również w pozbywaniu się tłuszczu niezwłocznie po każdorazowym grillowaniu. Wystarczy, że w tym celu wykorzystamy resztki porannej kawy i namoczymy w niej kratki na około godzinę. Następnie za pomocą szczotki usuwamy brud i spłukujemy, a grill jest gotowy do kolejnego użycia. Pamiętajmy: im mocniejsza kawa, tym skuteczniejsza w walce z brudem.

Odświeżona lodówka

Nieprzyjemny zapach docierający z lodówki, potrafi nawet bardzo głodnej osobie odebrać apetyt na jedzenie. O wiele lepszą alternatywą od przykrej woni zgniłych jaj, mleka, czy ryb jest aromat świeżego espresso. Tak, to właśnie kawa niesamowicie pochłania wszelkie niemiłe zapachy. W celu pozbycia się wyżej opisanego problemu, wystarczy ustawić miskę świeżych fusów wewnątrz lodówki i nie martwić się już, że coś pozbawia nas przyjemności jedzenia.

Cola na rdzę i zabrudzenia

Cola może okazać się doskonałym pomocnikiem kolekcjonerów starych monet lub miłośników starych mebli. Każdy, kto chce się pozbyć rdzy z klamek, zawiasów, czy innych powierzchni, może tego dokonać za pomocą umieszczenia ich w szklance coli. W przypadku mniejszych przedmiotów, jak monety, wystarczy kilka minut, natomiast większe części wymagają czasami nawet doby. Na koniec wycieramy pozostałe na powierzchni resztki szmatką, spłukujemy i polerujemy, a po rdzy nie ma ani śladu.

 

Jak widać, kofeina, oprócz tego, że występuje w najchętniej i najczęściej spożywanych przez nas napojach, może również znaleźć swoje zastosowanie w trakcie codziennego sprzątania. Zalet wynikających z takiego wykorzystania jest naprawdę wiele. Po pierwsze napoje te są prawie zawsze dostępne pod ręką, dzięki czemu w sytuacji, gdy kończą się nam środki czystości, możemy śmiało sięgnąć po kawę, herbatę, czy resztki coli z obiadu. Po drugie korzystając z pozostałości tych napojów, oszczędzamy dodatkowo pieniądze. I najważniejsze, zwłaszcza w przypadku miejsc, gdzie przebywają małe dzieci, są to metody całkowicie bezpieczne w porównaniu z chemicznymi środkami czyszczącymi.

 

Kofeina – praktyczne zastosowanie w sprzątaniu
Kofeina – praktyczne zastosowanie w sprzątaniu

Codzienna filiżanka kawy może stanowić doskonałe źródło energii na cały poranek. Mało kto jednak wie, że kofeina to także…

Pozamiatane.pl
Kofeina – praktyczne zastosowanie w sprzątaniu