Jak sprzątać - praktyczne porady, Sprzątanie w domu

Porządki – czego się koniecznie pozbyć?

4 grudnia 2016

Porządki – ile razy w trakcie ich robienia zdecydowaliście się nie wyrzucić zbędnej rzeczy, bo założyliście, że jeszcze kiedyś może się przydać? Jest to pułapka myślowa, która wynika głównie z naszego przywiązania do posiadanych przedmiotów. Pozamiatane.pl przygotowało listę 5 kategorii przedmiotów, których jak najszybciej powinniście się pozbyć!

1.Stare gazety

W każdym domu znajdzie się miejsce, gdzie leży stos gazet- zarówno tych najnowszych, jak i tych sprzed pół roku czy nawet kilku lat. Zazwyczaj ich nie wyrzucamy, ponieważ liczymy, że jeszcze po nie sięgniemy- wrócimy do ciekawego artykułu czy też doczytamy kolejne. W praktyce wygląda to tak, że prędzej kupimy nowe wydanie gazety, niż dokończymy czytać stare, a po przeczytaniu lub przejrzeniu i tak odłożymy ją na kupkę. A niepotrzebny stos makulatury tylko się powiększa!

2. Przeterminowane kosmetyki

Zakupione dawno temu kosmetyki nie tylko niepotrzebnie zalegają w naszych szafkach, ale mogą też być po prostu niebezpieczne! Warto sprawdzić, czy szminka, krem lub tusz do rzęs, których dawno nie używałyście, nie są już przeterminowane. Stosowanie takich produktów po upływie daty ważności może powodować podrażnienia skóry czy infekcje oczu lub jamy ustnej. Miejsce przeterminowanych kosmetyków jest w worku na śmieci!

3. Książki

Nie chodzi oczywiście o Wasze ulubione pozycje, czy takie, do których często wracacie. Nierzadko dostajemy w ramach prezentu książkę, po którą z różnych powodów raczej nie sięgniemy. Pozamiatane.pl radzi: zastanówcie się, które książki lepiej komuś przekazać. Nie wyrzucajmy ich! Ktoś inny z przyjemnością zatopi się w lekturze.

4. Połamane ołówki, wypisane długopisy i flamastry

Ołówki mają to do siebie, że znajdujący się w nich grafit może się połamać, przez co temperowanie staje się udręką oraz zabiera nam tylko cenny czas. Ich użyteczność jest niewielka, więc nie powinniśmy się wahać przed pozbyciem się ich. Podobnie jest z obgryzionymi czy wypisanymi długopisami oraz flamastrami, z których od dawna nie korzystamy. Powinny one od razu wylądować w koszu na śmieci.

5. Elektronika

Zdarza się, że przy zakupie nowego sprzętu elektronicznego, do tej pory używane telefony komórkowe, laptopy, słuchawki czy odtwarzacze muzyki nie są wyrzucane, a odkładane z myślą o ich późniejszej użyteczności. Jednak rozwój technologii wymusza na nas użycie coraz lepszego sprzętu. Ostatecznie może się okazać, że np. komputer lub telefon, działający bez zarzutów kilka lat temu, nie podoła wymaganiom sprzętowym, stawianym przez współczesne aplikacje. Pamiętajcie także, że elektro-odpady zawierają w sobie substancje szkodliwe i trujące. Przypominamy, że mogą one być zbierane tylko w specjalnie przeznaczonych miejscach!

Porządki – czego się koniecznie pozbyć?

Porządki – ile razy w trakcie ich robienia zdecydowaliście się nie wyrzucić zbędnej rzeczy, bo założyliście, że jeszcze kiedyś może…

Pozamiatane.pl
Porządki – czego się koniecznie pozbyć?