Według naukowców, prysznic jest miejscem, gdzie spędzamy pół roku w ciągu swojego życia, dlatego warto zadbać o jego czystość. Przed rozpoczęciem sprzątania radzimy założyć gumowe rękawiczki, ponieważ płyny do czyszczenia często zawierają środki chemiczne, które nie powinny mieć długiego kontaktu z naszą skórą.
Zaczynamy od spryskania kafelków płynem do czyszczenia łazienek, który będzie miał właściwości bakteriobójcze i rozpuści osady z mydła. Zostawiamy go na kilka minut, a następnie szorujemy kafelki gąbką.
To samo możemy zrobić z drzwiami kabiny prysznicowej, lecz w tym celu lepsze będzie użycie mieszanki wody i octu w stosunku 1:1. Gdy po takim czyszczeniu na drzwiach nadal będą smugi, możemy przetrzeć je nierozcieńczonym octem za pomocą suchego ręcznika papierowego.
Brodzik myjemy już po wyczyszczeniu kabiny, żeby móc stanąć w suchym miejscu w trakcie sprzątania. Wykonujemy te same czynności, co w przypadku czyszczenia kafelków. W miejscu odpływu może pojawić się kamień, który warto spryskać płynem i zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć twardszą stroną gąbki.
Nie możemy też zapomnieć o samej słuchawce prysznica, na której również może osadzić się kamień, który należy usunąć tak samo, jak w przypadku odpływu w brodziku.
Po skończonym szorowaniu, cały prysznic należy spłukać ciepłą wodą, żeby usunąć resztki środków czystości.
Gdy pod prysznicem pojawi się grzyb lub pleśń, należy spryskać to miejsce specjalnym środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwpleśniowym, zawierającym chlor. W tym celu możemy też użyć sody, którą należy wyszorować zapleśniałe miejsce, a następnie polać je wodą utlenioną i zostawić do wyschnięcia w celu dezynfekcji.
Aby uniknąć zacieków na przyszłość, po każdym prysznicu warto wytrzeć drzwiczki kabiny do sucha, tak aby wysychające kropelki wody i mydła nie zostawiały śladów.