Niewiele osób zadaje sobie pytanie „Jak czyścić sztućce?”. Przecież wydawać by się mogło, że dbanie o sztućce kończy się na dokładnym ich umyciu po użyciu. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy, aby służyły nam długie lata, wciąż wyglądając jak nowe, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.
Oczywiście sposób pielęgnacji powinien być dostosowany do materiału, z jakiego są wykonane. Zawsze jednak należy pamiętać, że po umyciu sztućce trzeba dokładnie wytrzeć do sucha, aby zapobiec ich rdzewieniu.
Srebrne sztućce
Srebrne sztućce nie lubią się ze zmywarką – musimy myć je ręcznie.
Możemy wykorzystać specjalny roztwór 3 litrów wody z 5 łyżkami octu i 4 łyżkami sody oczyszczonej. Doprowadzamy go do wrzenia, a później moczymy w nim sztućce przez ok. 10 minut. Chcąc usunąć małe zabrudzenia, można sięgnąć po sposoby naszych babć i użyć wody po gotowaniu ziemniaków, szczawiu, szpinaku czy rabarbaru. Znajduje się w nich kwas askorbinowy, który pomoże w walce z zanieczyszczeniami. Inną opcją jest moczenie ich przez co najmniej godzinę w zsiadłym mleku.
Na koniec zawsze trzeba dokładnie osuszyć srebrne sztućce i wypolerować bawełnianą lub flanelową szmatką, chroniącą przed porysowaniami.
Sztućce ze stali nierdzewnej
Te bez problemu możemy myć w zmywarce, ponieważ nie reagują na sól, która zawarta jest w płynach zmiękczających wodę.
Najlepiej odświeżymy je w roztworze octu z wodą w proporcjach 2 łyżki na 2 litry. Nalot możemy także usunąć, zanurzając sztućce w 5% roztworze wodnym amoniaku lub w wodzie po ziemniakach w mundurkach. Jeśli problemem jest osad z herbaty lub kawy, do polerowania powinniśmy użyć wilgotnej szmatki z solą lub sodą oczyszczoną.
Jeśli nasze sztućce mają rączki z drewna, porcelany lub plastiku, powinniśmy unikać długiego namaczania w wodzie i niestety także mycia w zmywarce. Ponadto, te drewniane zakończenia warto od czasu do czasu przetrzeć olejem jadalnym.