Łazienka to prawdziwe siedlisko zarazków. Nie byle jakich, bo m.in. bakterii E-Coli, gronkowców, Salmonelli, a nawet wirusów zapalenia wątroby typu A. Aby sobie z nimi radzić, niezbędne jest utrzymywanie łazienki w czystości. Jest to mocno czasochłonne i wymaga sporego wysiłku, ale zdrowie jest najważniejsze. Zwłaszcza, gdy w domu przebywają dzieci.
Jak sprzątać łazienkę, aby uchronić się przed chorobami? Na pewno trzeba robić to regularnie i skupiać się nie tylko na większych powierzchniach, ale na każdym, nawet najmniejszym zakamarku. Bakterie bardzo lubią właśnie ukryte, wilgotne wnęki, gdzie mają idealne warunki do rozmnażania.
Kilka rad dotyczących sprzątania urządzeń sanitarnych:
- Ubikacja: dokładnie wyczyść specjalistycznym środkiem chemicznym każdy element, koniecznie korzystając z gumowych rękawiczek, żeby uchronić skórę. Do mycia mocniejszych zabrudzeń warto użyć pumeksu. Środek muszli należy zalać środkiem dezynfekującym i pozostawić na kilka godzin. Na koniec odkazić szczotkę do mycia WC (którą powinno się wymieniać co 2-3 miesiące).
- Umywalka i wanna: to ciepłe i wilgotne miejsca, licznie uczęszczane przez bakterie. Rdzę i kamień najlepiej usuną specjalne mleczka lub roztwory z kwaskiem cytrynowym i octem, a nawet cola. Krany trzeba doszorować najpierw płynami do mycia wszystkich powierzchni, potem sodą oczyszczoną, a na koniec płynem do mycia szyb, aby zapewnić ładny połysk.
- Fugi i płytki: najpierw namoczyć je za pomocą mleczka do czyszczenia, bądź kwasku cytrynowego, a następnie dokładnie doszorować, korzystając np. ze zużytej szczoteczki do zębów. Na gorsze zabrudzenia przydatny będzie roztwór wody z octem.
- Pamiętajmy również, aby regularnie odkażać akcesoria łazienkowe; takie jak ręczniki, lustro, mydelniczka, dywaniki czy oświetlenie.
- Na koniec sprzątania nie zapomnijmy wszystkiego dokładnie osuszyć np. ręcznikami papierowymi.